Do České republiky minulý týden dorazila druhá předběžná auditní zpráva Evropské komise, která se týká dotací pro Agrofert. Tentokrát ve spojitosti se zemědělstvím. A podle Hospodářských novin audit opět, stejně jako první zpráva, vytýká premiérovi střet zájmů. Jako bývalý dlouholetý prezident Agrární komory, co vy si o tom myslíte?
Myslím si, že to je jenom záminka, kterou Hospodářské noviny s chutí jim vlastní rozpitvávají a rozehrávají další a další útoky proti premiérovi a potažmo proti českému zemědělství. Nakonec řepka odkvetla a je třeba další téma. Právní fakta ale hovoří jinak. Žijeme-li v právním státě, pak Andrej Babiš splnil to, co zákonodárci připravili, speciálně pro něho tzv. Lex Babiš – vložil Agrofert do svěřeneckého fondu. Jestli má tento zákon trhliny, pak by ale účastníci štvanice měli zvážit svoji zodpovědnost, protože pracovali špatně. Oni ale místo toho se přidávají k ulici a účastní se demonstrací proti vládě, premiérovi, vzato de facto demonstrují sami proti sobě.
V souvislosti se střetem zájmů se tentokrát mluví i o ministru zemědělství Tomanovi. Domníváte se, že oprávněně? Ministr něco takového rozhodně popřel a uvedl, že podle něj druhý předběžný audit Evropské komise obsahuje chyby…
Mně celé ty „předběžné audity“ připadají jako hodně nepovedené divadelní drama se stále stejným scénářem – udání do Bruselu, mediální masáž s náznaky katastrofálních nálezů bruselských kontrolorů, podprahové informace ze všech mediálních zdrojů 24 hodin denně o zloduchovi Babišovi vyživované řízeným únikem informací, náhončí demonstrantů v terénu (nebo snad výplata žoldu na cestu za účast?). Do toho všeho vřískot opozičních politiků, mezi něž se občas přidají i vládní z ČSSD, a nonstop titulky kdyže bude „Václavák“, kolik že tam bude lidí, kdyže bude Letná. Pirát vyhrožuje žalobou na Evropskou komisi, že „audit“ jde moc pomalu, že už měl být hotov – ještě že má v záloze paní Benešovou, která jistojistě zničí nezávislost justice, oni to přece ví, a proto je třeba zničit ministryni dřív než začne. Sečteno a podtrženo, já to vnímám takto a bruselským inkvizitorům, pardon auditorům, nevěřím. A mám dobrý pocit z toho, že jim nevěří většina lidí za hranicí Prahy a že na onu nevíru začínají pozvolna přecházet lidé, kteří neměli rádi onoho „arcilotra Babiše“ a kteří po zlostných eskapádách různých Bartošů, Moravců, čerstvě vylíhlých nedostudovaných spasitelů a živou vodou politých našich milých Mirků a Mirek prohlédli a efekt nechtěného se dostavuje. A sice ten, že lidé nejsou hloupí, ani ta bába, ani ten děda, ani ti chlapi v hospodě a na hry svržení vlády, diktátu kdo ano a kdo ne, už zkrátka nepůjdou.
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF)přesto pozastavil vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, které bylo schválené po 9. únoru 2017. Podobně se rozhodl i u podniků rodiny ministra Tomana, kde zastaví dotace schválené od 2. srpna 2018. Je pro takovéto kroky podle Vás opravdu důvod?
Ze svého působení v Agrární komoře ČR znám SZIF velmi dobře a jeho vedení a úředníky hodnotím jako špičku i v mezinárodním srovnání. Například odborně pomáhali při zakládání této platební agentury v některých nových zemích EU – Slovinsku, odborně pomáhali na Slovensku a v některých dalších zemích. Jejich práce je vysoce profesionální a kvalitní, přičemž rozhodnutí o přidělení plateb je dílem rozhodnutí komise, nikdy nerozhoduje jeden člověk, podle pravidel, která jsou velmi přísná a notifikovaná v Bruselu. Mám tedy názor, že je téměř vyloučeno, aby agentura SZIF schválila vyplacení dotací, velkých částek, neoprávněně. Po právní a odborné stránce to je určitě v pořádku a žijeme-li v právním státě, a nikoliv v protektorátu EU, tak to tak i zůstane. Dodávám, že systém dotací je velmi složitý a laik, který navíc nezná zemědělské reálie nemá šanci ho objektivně posoudit a z novinových titulků a pokynů partajních sekretariátů už vůbec ne. Ponechme teď bombastické titulky a štěky mediálních neználků a rádoby odborníků politiků a pojďme k faktům této nepovedené taškařice, která, dovolím si tvrdit, bude mít nepříjemnou dohru. Nuže několik informací a faktů:
Ø SZIF vyplácí ročně cca 40 miliard Kč
Ø Audity z EU jsou běžnou součástí života úředníků platební agentury – za posledních 6 roků jich bylo 45 (!) a zjištěné nedostatky, tedy korekce k vyplaceným finančním prostředkům je velmi malá- desetiny procent
Ø 5.6. obdržel SZIF anglickou verzi předběžného auditu za období od 9.2.2017 (po Lex Babiš), česká verze bude do měsíce
Ø ČR se k auditní zprávě vyjádří do 2 měsíců od obdržení české verze. Bilaterální jednání s DG AGRI (generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EK), které bude probírat závěry a stanoviska ČR je plánováno až na 28. 1. 2020. Teprve po něm, tedy za půl roku, budeme znát kam to celé směřuje a to ještě možná
U pana ministra Tomana požadují auditoři pouze doplňující informace, zřejmě aby si ověřili informace udavačů, u Agrofertu požadují vyjasnit právní stav od účinnosti novely zákona o střetu zájmů (Lex Babiš), přičemž právní výklad české strany je v pozici, že jsou dodrženy zákony ČR. V bruselských luxusních restauracích a klubech, tak dobře známých mnohým našim potentátům, pardon štamgastům, kteří mají takové schopnosti, že odsud řídí i svou stranu, se celá záležitost možná jeví jinak. Ostatně předběžní auditoři se neobtěžovali navštívit byť jeden jediný auditovaný subjekt Agrofertu. Zvláštní, což?
Jsem přesvědčen o tom, že bublina splaskne a že smečka bude mít starosti zcela jiného typu, protože právní stav je pro znalé odborníky daný a jasný – SZIF pracoval a pracuje v souladu s platnými zákony České republiky. O to hůř pro odborníky politology, nedostudované rádoby Vašky, herečky a herce, výborné křesťany….
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora