Česká politická reprezentace velkou většinou schválila rozšíření našich vojenských misí v Africe. Bude to stát v letech 2020–2022 dalších téměř 600 milionů korun. K tomu nedávno 100 milionů jako přátelský dar do severní Afriky. Je vidět, že jsme bohatá země a občané si žijí nad poměry, obzvláště rodiny s dětmi, které pracují a neparazitují. Samozřejmě také důchodci, kterým se přídavek 150 korun od Babiše (zbytek do 900 pohltila inflace z minulého roku) do měsíce rozplyne v rostoucích cenách.
Roku 2013 vyráželi naši vojáci do Mali s tím, že budou do švestek zpátky (reminiscence roku 1914), samozřejmě vítězně. Byl jsem jediný, kdo tehdy napsal (časopis Vojenské rozhledy), že válka se protáhne, zatímco ostatní nadšeně jásali nad blízkým vítězstvím evropských hrdinů, kteří to teroristům ze severu slavně natřou. Máme rok 2020 a do oblasti se budou posílat další vojáci. K současným 120 přibude dalších 60. V rámci operace EU Takouba mají působit v Čadu, případně Nigeru. EU si opět chce hrát na světovou a koloniální velmoc.
Mali (18 milionů obyvatel, 90 % muslimové), Čad (12 milionů obyvatel, 53 % muslimové), Niger (20 milionů obyvatel, 80 % muslimové), ale také Mauretánie (4 miliony obyvatel, 100 % muslimové) a Burkina Faso (20 milionů obyvatel, 60 % muslimové), kam se očekává další rozšíření bojů. Všechny země jsou bývalé francouzské kolonie. Tropické země, vedro, vlhko, pouště i pralesy, hmyz, špína exotické nemoci. Obrovský prostor, kde se nedá zvítězit, natož rychle. Do současnosti tam má Francie dominantní ekonomický i vojenský vliv, používá se tam jako jednací jazyk francouzština a platí se tam koloniálním frankem, navázaným na euro. Do Francie se odtamtud valí migranti. Takový francouzský zadní dvorek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Koller