Ruská vláda se v roce 2016 měla vměšovat do amerických prezidentských voleb s cílem poškodit kampaň Hillary Clintonové a podpořit Donalda Trumpa. Podle amerických zpravodajských služeb měl tuto operaci nařídit přímo ruský prezident Vladimir Putin. FBI zahájila vyšetřování této aktivity pod kódovým názvem Crossfire Hurricane, které se zaměřilo na možné vazby mezi Trumpovou kampaní a ruskými představiteli.
Ačkoli zpráva bývalého ředitele FBI, Roberta Muellera, z roku 2019 měla potvrdit rozsáhlé a systematické ruské vměšování, nedospěla k závěru, že by došlo k přímé koordinaci s Trumpovou kampaní. Přesto zpráva konstatuje, že nalezené důkazy nebyly dostatečné k obvinění z trestného činu a nebylo prokázáno, že by členové Trumpovy kampaně konspirovali nebo koordinovali své činnosti v oblasti ovlivňování voleb s ruskou vládou.
„Vyšetřování neprokázalo, že by členové Trumpovy kampaně konspirovali nebo koordinovali své aktivity v oblasti ovlivňování voleb s ruskou vládou,“ stojí ve zprávě. Výsledkem tak bylo, že ačkoli ruská vláda údajně vedla kampaň na podporu Trumpa, důkazy o spolupráci mezi Trumpovou kampaní a Rusy nebyly dostatečné.
Než však Muellerova zpráva vyšla, sloužila aféra Russiagate jako základ pro masivní politickou a mediální kampaň proti Trumpovi. Novináři z deníků The Washington Post a The New York Times dokonce v roce 2018 získali Pulitzerovu cenu za údajné odhalení ruského vlivu na Donalda Trumpa v kauze ruského ovlivňování voleb. Později byl The Washington Post nucen přiznat, že nové informace některé jejich dřívější zprávy zpochybňují a celý příběh, o kterém původně informovali, může být komplikovanější a méně jasný, než se původně zdálo.
Základem pro kampaň proti Trumpovi byl tzv. Steelův spis, zpráva o výzkumu týkajícím se prezidentské kampaně Donalda Trumpa v roce 2016, kterou sestavil Christopher Steele, bývalý šéf ruského oddělení britské rozvědky (MI6) a financovala kampaň Hillary Clintonové a Demokratický národní výbor. Spis byl bez povolení zveřejněn v roce 2017 a obsahoval neověřené informace, které pak sloužily jako základ pro další vyšetřování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.