Americký prezident Donald Trump se nadále snaží dosáhnout ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou. Agentura Reuters informovala o tom, jaký návrh představil zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff v Paříži 17. dubna.
Jeho součástí je například, že Ukrajina se nebude snažit vstoupit do NATO, USA uznají, že Krym je součástí Ruska de jure a že Rusko kontroluje čtyři oblasti Ukrajiny de facto. Ale součástí tohoto mírového návrhu je i to, že Ukrajina může nadále usilovat o členství v EU. Návrh již dle New York Times Ukrajinci odmítli a poskytli protinávrh, v němž požadují například kontingent evropských vojáků podporovaný Spojenými státy.
Podle historika pod přezdívkou Big Serge je ukrajinský návrh až směšný v tom, jak je pro Rusy nepřijatelný. „Rusům nedává vůbec nic, zatímco Ukrajině poskytuje bezpečnostní záruky a členství v EU. Požaduje, aby Rusko vrátilo Ukrajině Záporožskou JE, přehradu Kachovka a ústí delty Dněpru. Financuje obnovu Ukrajiny ze zmrazených ruských aktiv a neklade žádná omezení na poválečné AFU.
Na oplátku by Rusko získalo pouze nejasnou možnost budoucích územních jednání a případné uvolnění sankcí v budoucnu. Na to Kreml samozřejmě nikdy nepřistoupí. Není to seriózní mírový návrh, ale potvrzuje odhodlání Ukrajiny bojovat dál, dokud nebude zničena. V tomto smyslu je plně přijatelný,“ komentoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.