Orbán neudržel cíl: Uvolnil ceny paliv před koncem roku. Málo tekla ropa z Ruska

13.12.2022 13:25 | Zprávy

Minulý týden zrušilo Maďarsko zastropování cen na pumpách. Ovšem maďarští politici uvádějí, že toto zrušení je z důvodu evropských sankcí. Ty začaly platit dva dny předtím, než ke zrušení zastropování došlo a zvedly cenu na úroveň, která by už pro dodavatele nebyla zisková. Ovšem vyskytly se také technické problémy, jak na ropovodu, tak na rafinérii.

Orbán neudržel cíl: Uvolnil ceny paliv před koncem roku. Málo tekla ropa z Ruska
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ropná rafinérie - ilustrační foto

Maďarsko nedávno zrušilo zastropování ceny benzínu a nafty, k velké radosti místních provládních politiků, kterým se nelíbilo, že jim opatření Viktora Orbána předhazuje bývalý premiér a šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Andrej Babiš. Zastropování na úrovni 480 forintů (28,41 korun) trvalo více než rok a bylo zrušeno kvůli výpadkům zásobování.

Vedoucí premiérské kanceláře Gergely Gulyás připomenul, že konec zastropování přichází dva dny poté, co na ruskou ropu byly uvaleny sankce Evropskou unií. A stěžoval si, že jsou to právě tyto sankce, které Maďarsko přinutily zastropování ukončit.

Firma MOL, která dodává v Maďarsku benzín a naftu, v dopisu ministrovi energetiky uvedla, že bez dovozu není schopna zajistit dodávky. A požádala vládu, aby dovážela ropu Brent. Šéf MOLu poznamenal, že asi na čtvrtině pump došlo k vyčerpání zásob, což se v historii společnosti ještě nestalo. Mimo jiné ovšem také stoupla spotřeba, MOL prodal 2,2 miliardy litrů paliv, oproti 1,5 miliardy minulý rok. Jen za první týden v prosinci se prý prodalo padesát milionů litrů paliv, tedy o 60 % více než ve stejném období minulý rok.

Nicméně faktorů, které hrají roli v nedostatku ropy, je více. V polovině listopadu přestala ropa proudit ropovodem Družba kvůli ruskému zásahu transformátoru nápajejícího pumpu. Dodávky byly obnoveny, ovšem se sníženým tlakem.

Jak informují maďarská média, problémy měla i dunajská rafinérie firmy MOL ve městě Százhalombatta. Dlouhou dobu fungovala jen na 55 % své kapacity, protože během údržby byla nalezena prasklina. Zda od té doby byly závady vyřešeny, není známo.

Že zastropování bylo neudržitelné, protože evropské sankce vyhnaly cenu ropy nad úroveň, kdy se dovozcům vyplatilo ji do Maďarska dodávat, píše i deník Financial Times. „Zastropování, které cenu na benzínce ustanovilo na přibližně 1,20 eura, nejnižší v Evropě, bránilo dovozcům v zisku. Ztráta dovozu a poruchy, které srazily domácí produkci na polovinu v rafinerii MOLu u Budapešti, Maďarsku ponechaly v posledních týdnech jen třetinu jeho normální zásoby,“ uvádí FT.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…