Orbán poděkoval Čechům. V4 jako síla. S Babišem obhlédli ochranu hranic před migrací

22.09.2021 16:46 | Zprávy

Český premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v Maďarsku svého kolegu, premiéra Viktora Orbána. Sešli se mimo jiné na obhlídce ochrany hranic před nelegální migrací. Orbán na oplátku příští týden zavítá do Ústeckého kraje, kde Babiš kandiduje. Tiskovou konferenci vysílaly mimo jiné ParlamentníListy.cz na svém facebooku.

Orbán poděkoval Čechům. V4 jako síla. S Babišem obhlédli ochranu hranic před migrací
Foto: Reprofoto: FCB Parlamentní listy
Popisek: Premiér Andrej Babiš s maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

„Stojíme na místě, kde je hranice mezi Maďarskem a Srbskem v celé délce chráněná plotem (175 km), následně potom je chorvatská hranice, ta je dlouhá 400 km. Tam tu hranici taky hlídáme,“ sdělil Orbán úvodem setkání. „Tady na tomto úseku v roce 2015 během několika měsíců vstoupilo víc než 400 tisíc lidí. Bez jakýchkoliv papírů a povolení. Byla to skutečně invaze. Především to byli mladí muži. A oni se odvolávali na to, že Angela Merkelová je pozvala do Německa. Byl to obrovský nápor. Místní lidé na to mají nejhorší vzpomínky. Veřejná bezpečnost zde byla neudržitelná a nastaly stavy, které byly naprosto nesnesitelné,“ řekl Orbán, že došlo k rozhodnutí vybudovat plot. 

Premiéři Česka a Maďarska Andrej Babiš a Viktor Orbán na společné obhlídce maďarsko-srbské hranice. Foto Radim Panenka

„Ten plot jsme vystavěli za tři měsíce. Není to žádná velká stavba. Jedná se o plot, který je vybaven počítačovou technikou a velice dobře ilustruje, že když chceme, dokážeme se za něco bránit. Evropské unii dnes nechybí schopnost obrany, ale vůle bránit hranice. My střežíme hranice pomocí 4 500 lidí. Je to jedna z nejvyšších položek v rozpočtu v rámci policie. Z Unie nedostáváme žádnou zvláštní podporu. Dostáváme pouze to, co dostávají pouze ostatní členské státy,“ podotkl Orbán. „Nedali nám peníze ani na plot, ani na humánní sílu, která to tady hlídá,“ zmínil. A vyjádřil potěšení z návštěvy premiéra Andreje Babiše (ANO). „Tento plot chrání i bezpečnost České republiky. Je to také vaše státní hranice. Protože je to schengenská hranice. Samozřejmě že peníze na to nechceme, nežádáme, ale hodilo by se nám, kdybychom dostali policejní a vojenské síly,“ zmínil Orbán vůči českým novinářům. 

Premiéři Česka a Maďarska Andrej Babiš a Viktor Orbán na společné obhlídce maďarsko-srbské hranice. Foto Radim Panenka

„Chtěl bych poděkovat českému lidu, protože když jsme byli v největších nesnázích, tak jsme dostali mnoho vojáků ze států V4 a také z České republiky, a bylo to pro nás velikou pomocí. Politická podpora také byla velice důležitá, ale také ta fyzická. Říkal jsem panu premiérovi, že za chvilku tady budeme mít Afghánce, do dnešního dne jsme zachytili asi 300 ilegálních běženců a nejčastěji to jsou Afghánci. Takže toto je hranice, kde se budou snažit proniknout lidé, kteří budou opouštět Afghánistán. Ten tlak bude sílit. Potřebujeme pomoc a velice rádi přijímáme od pana premiéra jeho návrh na pomoc. Návrh spočívá v tom, že pokud budeme potřebovat pomoc, tak nám ji poskytne. Na druhé straně tohoto plotu je Srbsko. Tento plot by neměl stát tady. Srbsko by mělo být členem EU, Srbsko by mělo být členem schengenského prostoru. A chránit bychom se neměli tady, na maďarsko-srbské hranici, nýbrž na jihu,“ zmínil Orbán.

„To, že jsme sem museli postavit ten plot, je odpovědnost bruselských byrokratů. Pokud by se nestarali jenom o svůj pohodlný život, pokud by chápali, že je důležitá bezpečnost, tak by už Srbsko také přijali a všichni bychom byli ve větším bezpečí – Maďaři, Srbové, Češi a také další ve vnitrozemských státech EU,“ zmínil Orbán a opětovně poděkoval Babišovi za návštěvu a za dosavadní pomoc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …