Moderátor České televize Václav Moravec se nemohl domoci reakce premiéra na to, zda do jeho nedělní debaty s předsedou pirátů Ivanem Bartošem vůbec dorazí, a to i přes četné urgence. Václav Moravec proto vystavil na prázdnou židli cedulku s jeho jménem a funkcí. Ve stejnou dobu však televize Prima vysílala diskuzní pořad Partie, v němž se utkal právě Andrej Babiš s Milošem Vystrčilem kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu.
Česká televize klade premiérovi nepříjemné otázky
Podle Lukáše Jelínka se není možné České televizi divit za takovou reakci: „Ve slušné společnosti mezi lidmi, i mezi novináři a politiky, by na pozvání měla přijít odpověď: Ano, děkuji, přijdu. Nebo: Ano, děkuji, nepřijdu. Pokud premiér a jeho sekretariát nezareagoval nijak, potom reakci České televize rozumím,“ sdělil. Proč si podle něj Babiš nakonec vybral raději Primu? „Česká televize mu nevyhovuje především proto, že mu dává nepříjemné otázky. Každý politik se snaží vyhnout nepříjemným otázkám a Andrej Babiš není jiný,“ uvedl Jelínek.
Mediální expert Jiří Mikeš řekl, že premiér má právo vybrat si, kde vystoupí, i když reagovat na pozvání podle něho měl. „Nepřijít do diskuze má premiér právo. Jestli si Moravec myslí, že on dělá politiku tohoto státu, je to úplná hloupost. On může jedině komentovat. Sdělit rozhodnutí České televizi měli, z tohoto pohledu má Moravec pravdu.“ Mikeš také připustil, že Terezie Tománková, moderátorka Partie, pokládá rovněž nepříjemné otázky, ale podle něj je objektivnější a nevybírá si hosty podle určitého klíče.
Jelínek: Česko nemá pokřivenou páteř
Předseda Senátu Miloš Vystrčil musel v Partii čelit premiérovi a jeho rozčilení z výroku, že si návštěvou Tchaj-wanu Česká republika narovnala páteř. Babiš prohlásil, že on křivou páteř nemá a vyjmenovával další státy, které by ji měly mít stejnou logikou pokřivenou také, jako Trump, USA, Viktor Orbán a další. „Když odhlédnu od hodně osobní reakce Andreje Babiše, ani já si nemyslím, že by Česká republika měla pokřivenou páteř, protože pokud jde o otázky lidských práv nebo mezinárodního práva, tak se velmi často ozývá a tuto tradici Havlovsko-Dientsbierovské zahraničí politiky držely dosud zatím všechny vlády, které v České republice fungovaly,“ vysvětlil redakci politolog.
Rozličné pohledy českých politiků i uvnitř strany označil za součást českého koloritu s tím, že i členové občanské demokratické strany se v názoru na cestu do Tchaj-wanu liší. „Proto bych na Vystrčilově místě nepoužíval tak silná slova. Myslím, že Česká republika se svojí zahraniční politikou v případě Číny z evropského konceptu nijak nevymyká,“ uvedl Jelínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová