Americký prezident Donald Trump v sobotu podepsal nařízení o zavedení cel na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Nová opatření stanovují 25% clo na zboží dovážené z Kanady a Mexika a 10% navýšení stávajících cel na čínský import. Spojené státy však udělily výjimku u dovozu energetických produktů z Kanady, na které se vztahuje snížené clo ve výši 10 %.
Dopad cel na kurz koruny a úrokové sazby
Ekonom Bartoň na síti X uvádí, že lze očekávat, že v důsledku cel vzroste inflace v USA. Americká centrální banka bude muset reagovat zvýšením úrokových sazeb nebo alespoň zpomalením jejich poklesu.
Svět proto nakoupí více dolarů, hodnota amerického dolaru stoupne proti euru. Koruna je provázanější s eurem než s dolarem, proto dolar zdraží i vůči koruně, vysvětluje Bartoň.
Kurz koruny k euru bude podle něj více záviset na tom, jakým způsobem se cla dotknou Evropské unie. Může se stát, že koruna lehce ztratí hodnotu i vůči euru, protože bývá považována za náchylnější měnu.
Vyšší úrokové sazby v USA podle Bartoně ovlivní i referenční hodnotu úrokových sazeb po celém světě kvůli významu amerického finančního trhu. To může vést k tomu, že i v Česku se mírně zvýší nebo zpomalí pokles tržních úrokových sazeb, za které si stát půjčuje na pokrytí svých dluhů.
Dopad na volební rok: Politické „dárečky“ zdraží
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Cla trestají nejvíce ty, kdo je uvalují. Trump už nemusí tolik hledět na voliče
Bartoň se zamýšlí nad dalšími důsledky Trumpových cel a jejich možným vývojem. Podle něj platí, že cla nejvíce dopadají na ty, kteří je zavádějí, nikoli na země, vůči nimž jsou namířena.
Zdražení přijde hned a na všechny. Případná extra pracovní místa přijdou až za dlouho a jen pro některé, vysvětluje Bartoň. Kanada i Mexiko podle něj mohou více tratit, pokud se pustí do odvetných cel vůči USA.
Ekonom Bartoň upozorňuje, že Trump na odvetné kroky může slyšet méně než v prvním volebním období, protože potřetí zvolen být nemůže. A tak mu nakonec i o americké voliče jde méně.
Podle Bartoně by na to měla pamatovat i Evropská unie, pokud by se cla začala týkat i jejího exportu do USA.
Nakonec Bartoň připomíná, že stále existuje možnost, že Trumpova cla nejsou jen protekcionistickým opatřením, ale také taktickým krokem k dosažení lepších podmínek při vyjednávání.
A jak dál? Veta za vetu? Tedy odveta a po nás veta? pic.twitter.com/Bvkdah9Q6F
— Petr Bartoň (@petr_barton) February 2, 2025
Cla na Kanadu a Mexiko mohou být dočasná
Petr Bartoň upozorňuje, že Mexiko může skutečně Trumpovi pomoci v omezení nelegální migrace. Podle něj naprostá většina migrantů přichází přes Mexiko. Trump bude ochoten cla později snížit, pokud Mexiko bude kooperovat a například přebírat zpátky své občany, míní ekonom.
Cla na Mexiko jako součást obchodní války s Čínou
Podle Bartoně mají Trumpova cla na Mexiko i širší geopolitický rozměr. Ekonomicky jsou pro Trumpa cla na Mexiko obhajitelná i v rámci jeho averze vůči Číně. Již předchozí prezidenti USA uvalili na Čínu vysoká cla, a proto Čína dlouhá léta přesouvá výrobu do Mexika. Tam dováží součástky, které se v Mexiku montují do hotových výrobků, aby splnily požadavky na minimální mexický podíl, a vyhnuly se tak vysokým clům při vstupu na americký trh.
Cla na kanadské energie zdraží i Evropě ropu a plyn
Bartoň se dále zaměřuje na Trumpovo desetiprocentní clo na kanadské energetické produkty. Podle něj tento krok téměř okamžitě zvýší ceny energií v severních amerických státech.
Pro Evropu to znamená možné zdražení ropy a plynu, protože s tímto clem bude těžší pro kanadské energie dostat se na globální trh.
Z tohoto důvodu považuje za pravděpodobné, že právě tato konkrétní cla budou mít nejkratší trvání.
Kanada podle všeho uvalí proticla, ale ne obecná. Zacílí na výrobky z nejvíce protrumpovských oblastí. Nakonec cla na Kanadu i na Mexiko povedou k přehodnocení dosavadních bezcelních dohod mezi těmito třemi státy, s nejistou buducností, dodává ekonom.
Ať už to dopadne jakkoliv, Kanada bude přebudovávat svou ekonomiku, aby snížila závislost na vývozech do USA. Bartoň to přirovnává k situaci, kdy se i my – zatím více teoreticky – snažíme omezit závislost na vývozu do Německa. Rozdíl však spočívá v důvodech. Zatímco český export oslabuje kvůli chudnutí německých zákazníků, Kanada se odklání od USA proto, že tamní trh je stále méně stabilní a nedá se na něj spolehnout.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská