První ukazatele, jako průmyslová výroba a podnikatelské klima, naznačují pokračování slabého hospodářského období i ve druhé polovině roku. Očekává se však, že růstová dynamika začne mírně růst na přelomu let 2024/25, a to díky klesající inflaci, zvyšujícím se reálným příjmům a klesajícím úrokovým sazbám. Podzimní projekce pro německou ekonomiku (tzv. „Herbstprojektion) na příští rok ukazuje na očekávaný růst, který bude primárně poháněn soukromou spotřebou.
Německé exportní trhy by měly také mírně vzrůst, což podpoří exportní aktivitu. Příznivější podmínky financování by měly přispět k nárůstu investic do strojů, zařízení a vozidel. Stavební investice pravděpodobně přispějí k růstu až v roce 2026, ačkoliv se očekává obrat trendu v roce 2025.
Oživení ekonomiky by mělo vést k opětovnému zvýšení poptávky po pracovní síle, přičemž od jara 2025 se očekává dynamický růst zaměstnanosti díky aktivizačním opatřením na trhu práce. Tento proces by měl vést k poklesu nezaměstnanosti.
Inflace v poslední době klesla pod dvě procenta a v roce 2024 se očekává průměrný nárůst o 2,2 %. Prognózy naznačují, že inflace zůstane blízko nebo pod hranicí 2 % až do roku 2026, kdy má činit 1,9 %.
K projekci aktuální ekonomické situace v Německu se vyjádřil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. Připustil, že „německá ekonomika od roku 2018 výrazně neroste“ a varoval před hospodářskými a strukturálními riziky spojenými s geoekonomickými výzvami, kdy jsou Německo a Evropa „sevřeny mezi Čínou a USA“ a musí se naučit prosadit.
Habeck zdůraznil, že vláda se zabývá řadou strukturálních problémů, včetně zajištění dodávek energie, zrychlení administrativních postupů, snížení byrokracie a nedostatku pracovních sil. „Spolková vláda také schválila komplexní balíček na posílení Německa jako místa pro podnikání v rámci Iniciativy pro růst.“ Tento balíček je zaměřen na vytváření pracovních míst a podporu investic. Celkově německá vláda prostřednictvím prorůstové iniciativy usiluje o překonání aktuální ekonomické slabosti a zajištění dlouhodobé prosperity pro Německo.
Dále Habeck uvedl, že „podzimní projekce jasně ukazuje, že tato opatření pomohou“ a zdůraznil nutnost jejich plné realizace, aby „ekonomika rostla silněji a více lidí opět našlo práci“. Vyzval spolkové země, aby se podílely na růstu a naznačil, že iniciativa pro růst je důležitým prvním krokem, ačkoliv je pro návrat Německa na cestu udržitelného růstu potřeba více.
Nejčtenější německý deník Bild schladil Habeckův optimismus, když připomněl, že aktuálně se Německo ocitá v recesi. Pro rok 2024 je navíc očekáván pokles výkonu ekonomiky o 0,2 %. Ministr Habeck by si tak dle deníku měl přiznat „hořkou realitu“, kterou je „hospodářský krach“.
„Habeck je opět nucen přiznat, že ekonomika klesá. Není schopen odpovědět na otázky týkající se desetimiliardového výpadku v příjmech občanů,“ seznal profesor z univerzity v Hannoveru Stefan Homburg po zhlédnutí podzimní prognózy.
Erneut muss Habeck gestehen, dass die Wirtschaft schrumpft. Fragen nach der Lücke von 10 Mrd. beim Bürgergeld kann er nicht beantworten.
— Stefan Homburg (@SHomburg) October 9, 2024
Demnächst wird die Ampel Pflege-, GKV und Rentenbeiträge erhöhen und neue Wachstumskiller wie Rentenpaket II und Tariftreuegesetz beschließen.… pic.twitter.com/OckEKtihLw
Finanční expert Clemens Schömann-Finck se pro magazín Focus vyjádřil k plánované růstové iniciativě. „Pokud Habeck věří, že tato opatření budou přijata včas, aby dala ekonomice další možný impuls, pak je buď naivní, nebo věří na zázraky. Ani jedno není příliš užitečné,“ uvedl expert.
Novinářka Tina Handelová pak zmínila, že když ministr Habeck vytáhl svůj papírový graf – fotografie Habecka s grafem aktuálně koluje na sítích – tak se celým „sálem ozval smích“.
„Keine Pressekonferenz ohne Grafik“, sagt #Habeck auf seiner PK zur Wirtschaftslage - und greift nach hinten. Lacher im Saal. Dieses Mal auf dem Bild: Da die Inflation sinke &Löhne steigen, hätten viele mehr Geld zur Verfügung. Das werde den Konsum bald ankurbeln … pic.twitter.com/tOi4Tl4PRt
— Tina Handel (@tinaroh) October 9, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.