„Milí přátelé, tady jsem vám natočil malou ochutnávku presidentského kandidáta Bernie Sanderse, který byl dnes u nás v bostonskem parku, naplněném mnoha tisíci lidmi, kteří doufají, že se do Spojených států dostane alespoň trochu socialismu,“ popsal situaci Kohout. „Což je zřejmě pro většinu českých občanů nepochopitelné, zvláště poté, co se toho ‚strašného‘ socialismu nedávno zbavili,“ dodal s jasně čitelnou ironií. „Spirála dějin mele pomalu, ale spolehlivě,“ napsal Kohout tajemně.
Na Facebooku svůj komentář Kohout publikoval i v angličtině, kde slovo „přátelé“ nahradil anglickým výrazem „comrades“, nesoucím význam soudruzi. Lehce poupravil i sdělení. „Doufám, že Bernie bude nominován Demokratickou stranou na prezidenta a porazí všechny ty patetické demokratické kandidáty, kteří jsou jen lháři, špinavými podvodníky, miliardáři a falešnými levičáky, kteří předstírají, že reprezentují obyčejné lidi,“ napsal Kohout.
Svou levicovostí a výrazem „soudruzi“ se Kohout netají. O tom svědčí například i jeho příspěvek z 28. února v noci. „Dobrý den, soudruzi. Můj kamarád John z naší budovy mi udělal pár portrétů. Zde je jeho web,“ napsal.
18. února se na Facebooku posmíval českým antikomunistům. „Zde je další příšerná rána pro české antikomunisty. Jak je mně jich strašně líto. Všichni víme, že sametová revoluce byla vyvolána nedostatkem banánů na komunistickém trhu. Banán se stal symbolem odporu proti předrevoluční komunistické ‚bezbanánovosti‘. Komunisto, až dodnes se styď, nedovezl jsi do krámů banány. Za to budeš až na věky pykat,“ píše Kohout. Jenže, jak Kohout poznamenal, banány nemusí vždy být k mání ani v kapitalistické Americe. „Dnes jsem šel pro banány do největšího supermarketu v Bostonu a k mému neuvěřitelnému šoku neměli žádné banány. Země se zatřásla a nic netušící kapitalista ani neví, že si koleduje o revoluci,“ napsal Kohout.
Bernie Sanders je kandidát levicového křídla americké Demokratické strany na prezidenta. O demokratickou nominaci se pokoušel již v minulých volbách, v roce 2016, leč neúspěšně. Kandidátkou demokratů do amerických prezidentských voleb se tehdy stala Hillary Clintonová, která v hlavním klání podlehla současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
V minulosti Sanders působil jako americký senátor a kongresman. Je známý svou kritikou neoliberalismu a sociálních nerovností. Dlouhodobě obhajuje prosociální a levicovou politiku. Sanders v projevu hovořil například o „dělnících zbavených iluzí“, o finančně dostupném bydlení,
Sanders v posledních dnech čelil v médiích kritice zaměřující se na jeho „radikální“ a údajně nežádoucí minulost z éry studené války (Psali jsme o tom ZDE). Sanders tehdy „koketoval“ se státy zpoza „železné opony“, když jako starosta městečka Burlington ve Vermontu navštěvoval řadu komunistických zemí. O svých zážitcích z tehdejšího východního bloku poté informoval tamní občany. Na veřejnosti se tak nyní začaly objevovat nahrávky a záznamy z osmdesátých let.
Podle názoru, který zazněl v The New York Times, se tehdy Sanders stal „užitečným idiotem“, který uvěřil sovětské propagandě. Sanders se hájí tím, že chtěl „budovat mosty“ mezi Východem a Západem. Hájí se tím, že v minulosti popisoval své zážitky z východního bloku otevřeně, přičemž realitu nevylepšoval. „Zdravotnictví je sice zdarma, ale je strašné,“ uvedl Sanders například po návratu z Nikaraguy v roce 1985. Sandersův politický konkurent, mediální magnát, miliardář Michael Bloomberg nasdílel video, na němž Sanders chválí kubánský vzdělávací systém, který v zemi vymýtil negramotnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok