Papež František znovu ohromil. Tentokrát výkladem, jak je křesťanství podobné islámu

17.05.2016 22:03 | Zprávy

Papež František promluvil o společných znacích islámu a křesťanství a jedním z nich je i „idea dobývání“. Ti, kteří zastávají názor, že evropské kořeny pocházejí hlavně z křesťanství, podle něj mnohdy vyznávají kolonialistické myšlenky. Informuje The Guardian.

Papež František znovu ohromil. Tentokrát výkladem, jak je křesťanství podobné islámu
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Papež František se v rozhovoru pro francouzské katolické noviny La Croix vyjádřil k současné uprchlické krizi a pochválil zvolení muslimského starosty Londýna Sadiqa Khana jako „ztělesněnou ideu integrace“.

Je podle něj naprosto „spravedlivé a zodpovědné“ ptát se, zda má Evropa kapacity na to, aby se postarala o všechny příchozí uprchlíky, je však nutné se ptát, proč jich je takové množství.

Naprosto však odmítl spojení mezi islámem a islámským extremismem v Evropě, na druhou stranu však odsoudil sociální vylučování menšin, ke kterému dochází spíše než k integraci.

„V Bruselu teroristé byli Belgičané, děti migrantů, které však vyrostly v ghettu. V Londýně nový starosta složil přísahu v katedrále a dozajista potká královnu. To ukazuje potřebu Evropy znovu najít kapacitu k integraci,“ řekl František. Integrace je podle něj navýsost důležitá, zvlášť v době „demografické prázdnoty“, která doprovází klesající porodnost.

Celý text zde

Evropa však podle něj má od samého počátku „mutlikulturní identitu“, ne jen křesťanskou. O jejích kořenech mluvil v množném čísle, „protože jich je tolik“. „Když slyším řeči o křesťanských kořenech Evropy, občas se děsím toho tónu, který zní triumfálně, někdy až pomstychtivě. Pak i dostává až kolonialistický nádech,“ dodal.

Křesťanské kořeny Evropy jsou podle něj ve službě, jako když Kristus omýval lidem nohy, nikoli v šíření koloniální nadvlády.

Lidé se podle něj nebojí přímo islámu, ale Islámského státu. „Je pravda, že idea dobývání je přítomná v duchu islámu. Nicméně, takto lze intepretovat i evangelium svatého Matouše, kdy Ježíš vyslal svoje učedníky do všech národů za stejným účelem dobývání,“ řekl papež a nadnesl, že by se křesťané měli zamyslet nad tím, zda bylo správné vyvážet „příliš západní model demokracie“ do zemí, jako je Irák, kde existovaly funkční silné vlády.

„Dřív jsme měli jednoho Kaddáfího, dnes jich máme padesát,“ dodal František.

Náboženství vedle sebe mohou existovat v míru, nesmějí se však plést do politiky a státy by podle něj měly být čistě sekulární, zároveň však zajišťovat náboženskou svobodu.

„Pokud si muslimská žena přeje nosit šátek, musí jí to být umožněno. Stejně tak, pokud si křesťan chce vzít kříž,“ řekl František. „Lidé musí smět svobodně vyznávat svou víru v samém srdci vlastní kultury, nejen na jejích okrajích.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…