Pavel: Teď je skoro nemožné mluvit s ruským vedením. A Babiš? Zapomenuto

07.03.2023 6:30 | Zprávy

V této fázi války na Ukrajině je podle příštího českého prezidenta Petra Pavla téměř nemožné mluvit s ruským vedením. Musí nejprve projevit ochotu jednat a předložit alespoň rámec mírového návrhu, řekl v rozhovoru s francouzským listem Le Monde.

Pavel: Teď je skoro nemožné mluvit s ruským vedením. A Babiš? Zapomenuto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Petr Pavel

Uvedl také, že je z dlouhodobého hlediska pro dodávky stíhaček Ukrajině, a vyjádřil přesvědčení, že Česko nemůže sehrávat roli mostu mezi Západem a Východem. Chce vážnou diskuzi o budoucnosti Visegrádu (V4).

„Jak můžete mluvit s někým, kdo vede agresivní válku, téměř každý den posílá rakety na civilní cíle a vyhrožuje světu jadernou apokalypsou?" ptá se v rozhovoru Pavel, podle něhož musí nejprve Moskva změnit svůj postoj.

Jedenašedesátiletý bývalý generál se vyslovil pro dodávky dalších zbraní Ukrajině, v delším časovém horizontu i stíhaček. „Ale v této fázi si myslím, že by to pravděpodobně zkomplikovalo situaci," poznamenal s tím, že z technického hlediska vyžaduje dodávka nových letounů a výcvik pilotů nejméně šest měsíců. Ruskem napadená země podle něj teď potřebuje hlavně více pozemní techniky, zejména tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva.

Česko podle Pavla už dosáhlo svých limitů, pokud jde o podporu Ukrajiny těžkou technikou. Má ale za možné, aby Praha časem na Ukrajinu poslala tanky Leopard, které dostane z Německa, i když by to představovalo určité riziko pro obranyschopnost země. SRN má Česku dodat 14 tanků Leopard 2A4.

Pavel byl také dotázán na „proruské a pročínské postoje" dvojice svých předchůdců v úřadu, tedy Václava Klause a Miloše Zemana. Oba podle něj sdíleli myšlenku být mostem mezi Západem a Východem, kterou ovšem Pavel má za „velmi zvláštní ambici". Žádná pozice uprostřed podle něj neexistuje a Česko si musí uvědomit, do jakého světa patří, a sice do světa demokracií, nikoli světa autoritářských režimů různého stupně.

Na otázku o zemích Visegrádu, mezi nimiž má Maďarsko zásadně odlišné názory na podporu Ukrajiny a vztahy s Ruskem, Pavel řekl, že bude nutné zahájit velmi vážnou debatu o budoucnosti uskupení. Zároveň ale uvedl, že je mnohem snazší se nějakého rámce zbavit, než ho znovu vybudovat. „Ani maďarské vedení tu není navždy. Dříve, nebo později dojde ke změně," podotkl na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána.

Francouzský deník se Pavla také zeptal na schůzku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Andrejem Babišem v období krátce před českými prezidentskými volbami, v nichž Pavel Babiše nakonec předčil. „Není to tragické, je to minulost. Je to zapomenuto," uvedl k tomu Pavel, který setkání v minulosti kritizoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Generále, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 07.03.2023 9:44:49
a proč by Rusko se s Vámi mělo bavit? Vy jste zapomněl na Novotného, Koláře, Čižinského, Rakušana, Černochovou, Fialu a nejlepšího ministra zahraničí v Evropě Lipavského? Ti všichni, včetně Vás štvou proti Rusku!! Ještě jsem zapomněl na Pekarovou a senát včele s Vystrčilem. O nich to platí stejně. Dopadli jsme stejně jako představitelé Německa. USA jim zničilo Nord Stream a Scholz tam jede ještě na koberec. V Africe německým velvyslancům říkají ať se starají o sebe a nestrkají nos do jejich věcí. Ministryní zahraničí v Indii nikdo nevítá krom personálu letiště a jejich velvyslance. Podobné to začíná být i s USA. Všichni už nás mají plné zuby a nikdo nechce s námi jednat. Díky tomu, že nedodržujeme smlouvy, podvádíme při jejich sepisování, krademe, blokujeme účty, hrozíme sankcemi atd. A přitom vlastně nic nemáme, nevyrábíme naše profese jsou již pouze a jen aktivisti, politici, úředníci, politologové, různí genderisté a pracující ve službách. Ani výzkum už nemáme pořádný. Ve fabrikách pokud ještě nějaké máme pracují po celé Evropě cizinci, protože Evropan přece nebude pracovat na lince. Co můžeme světu ještě nabídnout? A vy mu chcete vládnout!!

|  10 |  0

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…