Lídr maďarské opozice Márki-Zay koncem loňského roku deklaroval, že pokud získá v dubnu nebo v květnu post předsedy vlády, vyhlásí během dalších dvou měsíců celostátní referendum. Jeho cílem bude zásadní změna režimu. Orbán vládne zemi nepřetržitě od roku 2010 a je to vůbec poprvé, kdy se šestice opozičních stran proti němu dokázala sjednotit a postaví proti němu jediného kandidáta, kterým je právě Márki-Zay.
Česká politička Pekarová Adamová si myslí, že je velká šance, že by v Maďarsku mohl uspět „český scénář“ z loňských podzimních parlamentních voleb, kdy premiéra Andreje Babiše porazila sjednocená opozice. „Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům,“ píše ve svém facebookovém komentáři.
„Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi, jako jsou Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás,“ pokračuje Pekarová Adamová.
„Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů,“ pravila Pekarová Adamová.
Jen taková EU podle Pekarové Adamové dokáže obstát ve světě, kde „nedemokratické režimy čekají na každou příležitost, jak nás rozklížit, oslabit a následně zneužít“.
Maďarsko dlouhodobě čelí kritice některých evropských politiků za to, že prý nedodržuje společné demokratické hodnoty, a premiéra Orbána označují za diktátora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab