Petříček: Lidská práva byla a budou součástí české diplomacie

15.11.2019 17:22 | Zprávy

Lidská práva po sametové revoluci byla a v budoucnu i budou součástí české diplomacie. Rok 1989 znamenal pro českou diplomacii pomyslný reset po 40 letech komunistické totality, jednoznačnou prioritou polistopadového směřování je členství v západních strukturách. Dnes to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na akci Odpoledne s českou diplomacií, kterou při příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Petříček: Lidská práva byla a budou součástí české diplomacie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

„Diplomatická tradice první republiky byla sice silná, po revoluci jsme ale začínali od nuly. Čtyřicet let komunistického režimu si vyžádalo daň i na zahraniční politice. Český stát nicméně nyní ví, kdo jsou jeho přátelé a kdo představuje nebezpečí,“ řekl Petříček, podle nějž jsou jednoznačné milníky české zahraniční polistopadové politiky vstup do Severoatlantické aliance a do Evropské unie, které představují garanci bezpečnosti České republiky.

Téma lidských práv podle něj bylo po roce 1989 neoddělitelnou součástí československé a později české zahraniční politiky. Petříček se bude zasazovat o to, aby tato tradice přetrvala i v budoucnu.

Česko dnes podle Petříčka čelí hybridním bezpečnostním hrozbám, jako je terorismus či ilegální migrace. Případ Ruskem anektovaného Krymu či války v Donbasu také ukazuje, že reálné jsou i ozbrojené konflikty. Tyto výzvy jsou podle něj řešitelné pouze soudržností západního společenství, které s Českem sdílí společný hodnotový systém. Česko podle něj musí usilovat o zachování současného systému mezinárodního práva a institucí, které v současné době čelí zvýšenému tlaku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid vznikl v Americe. Trumpův muž hodil vidle do „oslav“ výročí 5 let

16:00 Covid vznikl v Americe. Trumpův muž hodil vidle do „oslav“ výročí 5 let

Od začátku epidemie covidu-19 je to již 5 let. S odstupem času se mnohem více diskutuje o teorii, že…