Petříček plánuje: EU má šanci se ještě více „stmelit“. Hlavně se zbavit závislosti na Číně...

05.04.2020 8:56 | Zprávy

Objevují se kritické názory, že Evropská unie je v době koronavirové krize příliš pasivní. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes připouští, že unie „zaspala“, ale že z krize se můžeme poučit a brát ji jako příležitost k většímu stmelení Evropské unie. Mohli bychom se, podle jeho slov, odpoutat od závislosti na Číně.

Petříček plánuje: EU má šanci se ještě více „stmelit“. Hlavně se zbavit závislosti na Číně...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Ministr Petříček věří, že Evropská unie koronavirovou krizi přežije, a že v celé řadě věcí se můžeme poučit. „Možná není vidět, co vše EU ve zvládání této krize dělá, ale státy mezi sebou pomáhají. I evropské instituce po možná počátečním zaspání – což samotní představitelé EU přiznali – začaly velmi rychle reagovat,“ připomíná ministr. EU prý přichází s návrhy, jak velmi rychle koordinovat reakci na koronavirus a jak zajistit, aby bylo evropské hospodářství co nejméně postiženo.

„V tuto chvíli už je zapotřebí se s našimi evropskými partnery bavit i o tom, co nám tato lekce může dát. A jestli není příležitostí řadu věcí změnit a zlepšit,“ myslí si Petříček, podle nějž není možno kritizovat EU, že nezajišťuje, co od ní očekáváme, neboť EU nemá kompetence v oblasti zdravotnictví.

„Možná je třeba se bavit o tom, jestli naše spolupráce nemá být hlubší a silnější v klíčových oblastech,“ dodává.

I když Evropská komise přijímá řadu opatření v rámci boje s koronavirem, zároveň je pod palbou kritiky, že pokračuje v debatě o jiných politikách. „Nevnímám to ale, že by se někdo zbláznil. Chápu, že někoho může překvapit, že v Evropě diskutujeme i o něčem jiném než o aktuální situaci, ale myslím, že je potřeba se připravovat na to, co bude, až krize odezní,“ říká Petříček.

Dokument Evropské komise z uplynulého pondělí říká, že ruská média spustila „významnou dezinformační kampaň“ s cílem zhoršit dopad koronaviru a poškodit tak Západ, potažmo Evropskou unii.

„Samozřejmě, že dezinformace není jev nový. Je potřeba se bránit, aby některé špatné, mylné či zavádějící informace neohrožovaly životy lidí. Aby zpochybňovaly i to, že celá řada věcí v Evropské unii funguje velmi dobře. Jak jsem zmiňoval, například v oblasti repatriací ta spolupráce funguje velmi dobře a efektivně,“ říká Petříček. A připomíná, že sice Evropská komise na začátku situaci s koronavirem opravdu podcenila – a sama to následně přiznala – což ale neznamená, že by unie kvůli přístupu k této krizi byla zbytečná.

Třináct státu států EU přišlo s prohlášením, že tvrdá opatření mohou omezit demokracii, právní stát a ohrozit evropské hodnoty. Podle Petříčka by se ale státy měly soustředit na to, abychom neprohlubovali dělící linie v Evropě. „To samotné prohlášení není obsahově něco, s čím bychom nesouhlasili. Sami zavádíme všechna opatření jako dočasná a přiměřená situaci. Což je v souladu právního státu a demokracie. Zároveň je třeba říct, že tato situace by neměla podkopávat demokratické instituce,“ míní ministr.

Na přetřes přišla i pomoc z Činy v podobě ochranných pomůcek v době virové krize. Někteří se obávají, že za čínské dodávky budeme do budoucna zavázáni. Na otázku, zda nebudeme třeba muset přestat vyvěšovat tibetské vlajky a podobné věcí, Petříček říká, že nic takového nehrozí. „Ministerstvo vnitra či kraje většinu pomůcek nakupují. Takže myslím, že z toho tady děláme velké politikum. Nemyslím, že by po nás Čína něco konkrétního chtěla,“ poznamenává.

I z této situace bychom se měli poučit a nebýt na Číně tak závislí. „Je pravda, že naše závislost na Číně je v tomto ohledu velká, protože v Evropě jsme si nebyli schopni zajistit vlastní výrobou dostatek ochranných pomůcek. Nyní se snažíme nastartovat tuto výrobu v Česku, a řada evropských zemí také,“ říká Petříček, s tím, že na řadě je nyní diskuse, jak si zajistit větší soběstačnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…