Pozvání do pořadu Reflexu, do Prostoru X, přijal datový analytik František Vrábel.
„Vy dlouhodobě upozorňujete na nebezpečí dezinformací, zejména z Ruska, ale nejenom z Ruska. Necítíte pocit zmaru, že se vlastně toho moc nemění?“ odstartoval debatu moderátor Strakatý. Vrábel odpověděl, že je optimistický, protože to původně okrajové téma, kterými dezinformace měly být, se dostalo do mainstreamu. „Což, koneckonců, i náš dnešní rozhovor je toho důkazem,“ přisadil si Vrábel.
Strakatý se ho znova zeptal, zda se to skutečně zlepšilo, protože pořád dostává řetězové emaily. Vrábel to s lítostí připustil, ale poté dodal: „Ten můj optimismus je postaven na tom, že se o tom problému začalo mluvit. Dřív se nemluvilo. Bylo to jen tématem nějaké úzké skupiny lidí, kterým ležela na srdci bezpečnost tohoto státu a osud demokracie, ale zjevně se to dostává do mainstreamu a máte pravdu v tom, že ty, které to ovlivňovat má, ti mají ty dezinformace, ty cílové skupiny, tak ty bohužel to ovlivňuje stále stejně.“
„Nemůže to však ovlivňovat i negativně?“ kontroval moderátor, že prý si lidé řeknou to, že mainstreamová média jim lžou a nevěří jim, že pravda je jinde. Tuto námitku Vrábel připustil. Strakatý ještě dodal myšlenku, jakou mají ti šiřitelé dezinformací šířit: „Nezáleží na pravdě, záleží na názoru. To je ten přesun, o který se snaží,“ zmínil. Vrábel to akceptoval, s poznámkou, že se o to snaží skrytě, že to neříkají navenek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle