Jakub Michálek v rozhovoru pro server Aktuálně.cz konstatoval, že TOP 09 by měla zaniknout, aby ulehčila život opozici, která by měla nabídnout alternativu vůči vládě Andreje Babiše. Nezůstalo však jen u toho. ODS vybídl, aby ubrala na agresivních výpadech proti Evropské unii, a Starostům a nezávislým sdělil, že spolupráci s nimi považuje v tuto chvíli za nepravděpodobnou. Jinými slovy, Piráti příliš nevěří v užší spolupráci s pravicově laděnými opozičními stranami proti Andreji Babišovi (ANO), ale jsou připraveni jim dát celou řadu rad. Například – „zanikněte“.
„Myslím si, že scénář, že bychom kandidovali s ODS, KDU-ČSL nebo TOP 09, je prakticky vyloučen. Myslím si, že TOP 09 by měla zaniknout a uvolnit potenciál pro další subjekty. U STAN to v současné době spíš považuji za nepravděpodobné, nicméně myslím si, že je to věc, kterou bychom měli z těch mnoha možností zvažovat. Myslím si, že by bylo velmi dobré, kdyby některé názorové myšlenky byly zapojeny do stávajících politických stran, třeba do ODS. Tak by se omezily její agresivnější výpady vůči Evropské unii. A samozřejmě voliče TOP 09 může oslovit jak Pirátská strana, tak některá jiná politická strana. Takže voliči TOP 09 se neztratí, ale je potřeba, aby politická scéna nebyla fragmentovaná. Protože vyjednat něco v Poslanecké sněmovně v devíti klubech je prakticky nemožné. Je potřeba usilovat o určitou racionalizaci jednání,“ zdůvodnil Michálek svůj postoj.
Michálek však svoji kritiku stupňoval, když se zaměřil na osobu Miroslava Kalouska. Kalouskovi nedůvěřují podle průzkumů tři čtvrtiny lidí, což omezuje možnosti opozice, míní Michálek. Podobný názor podle něj mají i ostatní opoziční strany, jen to neříkají veřejně. Podle Michálka by Kalousek měl jít do ústraní. „V okamžiku, kdy jednu z nejmocnějších funkcí má pan Kalousek, je nemožné, abychom prosadili jakoukoliv alternativu, protože pan Babiš to bude vždy svádět na pana Kalouska,“ uvedl Michálek.
Za Michálka se postavil šéf Pirátů Ivan Bartoš. Michálek podle něj popsal současnou politickou realitu. Souhlasí i s nutností integrovat opozici, a Kalousek v tom podle Bartoše hraje svou roli. „Jistý proces integrace v této části spektra je určitě žádoucí, ostatně se o tom přeci veřejně hovoří a veliká část společnosti to i takto vnímá. Stejně tak jako roli pana bývalého předsedy Kalouska,“ napsal pro Hospodářské noviny Bartoš. Pokud se, podle něj, nepodaří změnit volební zákony, které nahrávají vítězi voleb a ve kterých hlasy voličů nemají stejnou váhu, je podle Bartoše sjednocení opozice jedním z možných řešení postupu proti hnutí ANO premiéra Babiše.
A jak na to reagovali jednotliví aktéři české politiky? Například bývalý premiér Miroslav Topolánek na Twitteru prohlásil: „Jak může člověk, který má nejenom špatnou pověst, ale navíc to je pitomec, někoho vůbec hodnotit, fakt netuším.“
Jak může člověk, který má nejenom špatnou pověst, ale navíc to je pitomec někoho vůbec hodnotit fakt netuším.https://t.co/YMwH3hTcv5
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) December 6, 2019
Novinář Alexandr Mitrofanov upozornil na slušnost v politice, když na adresu Pirátů napsal: „Úcta ke starším a zkušenějším – se aspoň u Pirátů – zjevně nenosí, každý soudný člověk ale musí uznat, že má Kalousek za sebou ve srovnání s nimi úctyhodnou politickou kariéru.“
"Úcta ke starším a zkušenějším – se aspoň u Pirátů – zjevně nenosí, každý soudný člověk ale musí uznat, že má Kalousek za sebou ve srovnání s nimi úctyhodnou politickou kariéru."@VrataDostalhttps://t.co/te3ToNgP7P
— Alexandr Mitrofanov (@AlexandrMitrofa) December 6, 2019
V diskusi pod Mitrofanovovým příspěvkem se objevil bývalý europoslanec Jaromír Štětina, který napsal: „Doufám, že nové vedeni topky dokáže Kalouska ochránit před lží. Staré vedeni to nedokázalo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle