„Když se vede ozbrojený konflikt, tak se vede nejen proti vojenským cílům, ale i proti cílům strategického charakteru. A produktovody jsou strategickým cílem. Pokud byl útok zaměřen na to, jak přerušit dodávky plynu a ropy do Evropy a zpětně peněz Rusku, pak by – a kondicionál říkám schválně – to byl legitimní cíl,“ řekl prezident v nedávném rozhovoru pro Novinky.
Marija Zacharovová na jeho slova reagovala na síti Telegram: „Když čtu takové spekulace, tak jsem si pomyslela, že jsou příliš i na takto šokujícího vyvrhele. Dříve s takovými ‚myšlenkami‘ vystupovali pouze představitelé zakázaných mezinárodních teroristických buněk,“ napsala mluvčí ruského ministerstva zahraničí.
Za příklad dala i výroky představitelů teroristického hnutí Al-Káida nebo Islámského státu související však s útoky na americké občany.
Za sabotáží plynovodů Nord Stream 1 i 2 měli stát právě ukrajinští potápěči, kteří na nápad údajně přišli při pijatyce. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj akci předem schválil, a když si to později rozmyslel, už nestihl akci sabotérů zastavit, tvrdí WSJ. Pavel doplnil, že nemá usvědčující informace o tom, že by za sabotáží stála Ukrajina, uvedl deník The Wall Street Journal.
Prezident Petr Pavel v rozhovoru také uvedl, že nemá „usvědčující jasné informace“ ukazující na Ukrajinu a vyslovil se znovu pro přijetí Ukrajiny do NATO, i když nebude mít úplnou kontrolu nad svým územím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská