Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

12.04.2021 14:42 | Zprávy

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s Tomášem Petříčkem, kterého to stálo křeslo ministra. Podle zdrojů redakce je však podstatnější něco jiného, a to „politická poprava“ někdejšího zákulisního hráče Miroslava Pocheho, který si přes Petříčka prý chtěl protlačovat vlastní zájmy v ČSSD a zlikvidovat odpůrce. Dopadlo to však opačně.

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

„Jde o rozhodnutí nově zvoleného vedení. Do sjezdu jsem akceptoval, že je potřeba dát prostor diskusi a dát na stůl varianty dalšího postupu. Návrhy Tomáše Petříčka na sjezdu podporu nezískaly. Pokud má ČSSD na podzim uspět, musí být srozumitelná a nemůže mluvit více hlasy. Panu ministrovi děkuji za jeho práci. Důvod je vnitrostranický a jde o rozhodnutí sociální demokracie,“ zdůvodnil na pondělní tiskové konferenci důvody k Petříčkovu odvolání staronový šéf strany Jan Hamáček.

Nutno podotknout, že pod Tomášem Petříčkem se ministerské křeslo v Černínském paláci kývalo dlouhodobě. Možná paradoxně od samého počátku, kdy do vlády nastoupil místo Miroslava Pocheho, kterého důrazně odmítl Hrad. Prezident tehdy vyjádřil naději, že Petříček snad bude schopen vykonávat vlastní agendu a nebude jen plnit Pocheho přání. Připomeňme, že dosluhující ministr zahraničí dříve pracoval jako Pocheho asistent v Evropském parlamentu. 

V průběhu času pak Miloš Zeman Petříčkovo ministrování často kritizoval. Ostré námitky vůči jeho působení měli především komunisté, na jejichž hlasech menšinová vláda ANO a ČSSD stojí. To vysvětluje rychlost, s jakou hlava státu návrhu na Petříčkovo odvolání vyhověla. Rozdíl mezi Hamáčkovým oznámením o konci neúspěšného kandidáta na šéfa ČSSD ve vládě a jeho odvoláním prezidentem činil pouze několik málo hodin.

Nyní se podívejme na reálné důvody, proč byl Tomáš Petříček z vládního týmu odejit. Nejen na sjezdu se prezentoval v opozici s předsedou strany a vicepremiérem Hamáčkem a kromě toho se stavěl rezervovaně k setrvání sociální demokracie ve vládě s Andrejem Babišem. Jeho setrvání ve vládním kabinetu by proto dle mnohých hlasů ze sociální demokracie působilo dosti bizarním dojmem. „Jako šéf strany by chtěl ČSSD z vlády vyvést a jako ministr v ní po neúspěchu na sjezdu zůstat? Kravina,“ řekl redakci zdroj zevnitř ČSSD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ne, takový podvod nespáchám. Vědce nutí k přepsání knihy o Ukrajině. Jde o Nord Stream

15:47 Ne, takový podvod nespáchám. Vědce nutí k přepsání knihy o Ukrajině. Jde o Nord Stream

Politolog z univerzity v kanadské Ottawě Ivan Katchanovski, jenž se narodil na Ukrajině, prozradil, …