Roman Pavlík pracoval roky jako vysoce postavený kriminalista. Největší kauzou, kterou řešil, byl případ hospodářské kriminality obávaného kmotra českého podsvětí Františka Mrázka. Pavlík, který Mrázkovi šlapal na paty řadu let, ustál pokus o kriminalizaci. K odchodu od sboru ho nakonec, jak ParlamentnímListům.cz popsal v obsáhlém rozhovoru, přiměly až výhrůžky.
Po odchodu od policie působil jako záchranář. Psychicky náročná práce kriminalisty a nezdravý životní styl si u něj ale postupně daň vybraly. Při výkonu zaměstnání stihla tehdy již bývalého policistu mozková příhoda. Pavlík byl v komatu a, jak přiznává, lékaři mu příliš šancí nedávali. Časem se nicméně částečně zmátořil, pravou polovinu těla má ale necitlivou a chodí jen s obtížemi.
Po přiznání invalidního důchodu čekalo bývalého vyšetřovatele překvapení. V souvislosti se zákonnou normou totiž přišel o policejní výsluhy, které do té doby k platu záchranáře pobíral jako bonus. Vyžít jen z invalidního důchodu je přitom podle něj stále těžší.
Podle zákona o výsluhovém příspěvku bývalých příslušníků bezpečnostních sborů se v případě souběhu s invalidním či starobním důchodem výsluha vyplácí pouze pokud je vyšší. Důchod v takovém případě představuje základ a z výsluhy se částka již jen dorovnává do výše vyšší sumy. V opačném případě, pokud invalidní či starobní důchod výsluhový příspěvek převyšuje byť o jedinou korunu, nedostává vysloužilec z renty vůbec nic.
Odpověděl jen komunista Ondráček
„Když jsem nastupoval do sboru, tak jsem tohle nevěděl. Já jsem svůj závazek státu splnil,“ sdělil PL.cz Pavlík rozhořčeně během setkání v jedné restauraci v pražských Bohnicích. „Nechápu, jak se takhle může stát zbavovat odpovědnosti,“ dodal. Bývalý policista rovněž nelenil a sepsal zákonodárcům a vládě otevřený dopis, ve kterém na problém upozorňuje. Po více než roce od jeho sepsání obdržel jedinou reakci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž