Politico: Teď se to v Evropě začne sypat. Brusel nic nezmůže

15.11.2016 12:44 | Zprávy

Jak tvrdí komentátor serveru Politico Tim King, Evropskou unii čekají vzhledem k vítězství Donalda Trumpa v nadcházejících měsících těžké chvíle. Brusel se teď musí podle Kinga spoléhat více než kdy jindy na to, že euroskeptické strany nebudou v národních volbách tolik úspěšné.

Politico: Teď se to v Evropě začne sypat. Brusel nic nezmůže
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Tim King z Politico.eu tvrdí, že kdyby proti Trumpovi nestála Hillary Clintonvá, možná by byl výsledek prezidentských voleb jiný. Vítězství republikánského kandidáta je pro něj pokračováním toho, co bylo zahájeno v červnu při hlasování o Brexitu. „Ve Velké Británii napomohla vzestupu protievropských nálad samotná vláda, která umožnila uspořádat referendum. V jiných západoevropských zemích se euroskeptici na pomoc od vlády spolehnout nemohou,“ míní King.

Politici v Bruselu se obávají, že by mohlo vítězství Trumpa povzbudit četná euroskeptická hnutí po celé Evropě. King se ovšem domnívá, že jejich další vzestup není nevyhnutelný a vše se bude odvíjet od aktuální politické situace v jednotlivých státech. „Ve Francii bude záležet na tom, jestli se dokážou ostatní politické strany spojit dohromady. Pokud ano, tak Marine Le Penové příliš nepomůže ani její předpokládaný postup do 2. kola prezidentských voleb,“

Celý text v angličtině je ZDE.

Zajímavé bude podle Kinga sledovat také situaci ve Španělsku, kde sice vládne středo-pravicová vláda Mariano Rajoye, ale levicové protestní hnutí PODEMOS a sjednocená levice mají nyní přes 20 % a nově zřízená Občanská strana 13 %. „Rajoy sice vzešel z voleb vítězně, ale jeho postavení je velmi křehké,“ míní King a poukazuje dále na situaci v Německu, kde v posledních měsících dosáhla několika pozoruhodných úspěchů Alternativa pro Německo (AfD) a naopak oslabila CDU.

„I přes úspěch ve spolkových volbách nelze očekávat, že by se z AfD v blízké budoucnosti stala vládní strana. Vládní strany CDU a SPD jsou i nadále schopny a ochotny uzavírat společné koalice a AfD si tak bude muset na převzetí moci ještě počkat,“ míní King a dodává, že malým protestním stranám nahrává také systém financování v Evropském parlamentu. „Národní fronta sice byla obviněná z toho, že za peníze financovala svoji národní kampaň, ale jinak využívají protestní strany legálním způsobem systém, který zavedly do praxe zavedené strany.“

V závěru svého textu King konstatuje, že do Evropského parlamentu se dostalo mnoho protestních stran, které jsou schopné vytvořit svoji vlivnou frakci. „S vítězstvím Donalda Trumpa může v příštích měsících Brusel očekávat od Wilderse, Le Penové a dalších euroskeptiků ještě hlasitější výtky na svoji adresu. EU proti tomu však mnoho nezmůže, protože jejím úkolem je respektovat demokratická rozhodnutí voličů. Budoucnost EU tak spočívá více než kdy jindy na volebním klání jednotlivých stran v každém členském státě.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

10:14 Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

Analytik a signatář Charty 77 Jan Schneider se vysmál herci Ondřeji Vetchému a naznačil, kam přesně …