„Především Rusko samo miluje konspirační teorie a od carských dob hledá za oficiální verzí ještě něco jiného, skutečné důvody. Ačkoliv svému prezidentovi věří, mnozí si myslí, že nemůže – vzhledem k různým okolnostem – říkat plnou pravdu. Na Západě pak se díky propagandě vytvořil obraz Ruska jako agresora na hliněných nohou. Příliš mnoho politiků a jim sloužících novinářů odmítá od tohoto obrazu ustoupit. Dílem to neumějí, třeba proto, že vůbec nedokážou pochopit, že někdo může válku a diplomacii propojovat tak, jako to dělá Putin. Dílem jim stále obraz nepřítele v podobě agresivního rozkládajícího se Ruska vyhovuje. A fungující ruská armáda, která dokáže velké přesuny během několika hodin po vydání rozkazu svého velitele – to se této propagandě příliš nehodí. A už vůbec se do obrazu Ruska coby říše zla nevejdou skutečné důvody rozhodnutí o nasazení a stažení části vojenského kontingentu,“ poznamenává Oskar Krejčí v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz.
Krejčí: Kvalita politické elity Západu je velmi nízká
Platí navíc, že k politikům je třeba přistupovat kriticky. Na Západě toto pravidlo však mnohdy přerostlo do absurdního modelu. To je špatně. Elity si za to mnohdy mohou samy, protože političtí konkurenti se neustále napadají, očerňují se a v očích veřejnosti to znevěrohodňuje všechny. „A pak jsou tu média, která se živí ohlodáváním mršin, šířením nenávisti a negativismu. Kvalita politické elity Západu je velmi nízká, ovšem obraz jednotlivců, kteří ji tvoří, je většinou ještě horší…,“ varuje následně.
Podle názoru Oskara Krejčího je to vidět třeba na ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). Ten podporuje ve společnosti rusofobní nálady a nehájí národní zájmy. Tím mnohem více zapadá do TOP 09, a ne do sociální demokracie. Dobře to má být vidět např. na posledních výrocích ministra ke kauze ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové. Mnozí lidé o této kauze příliš mnoho nevědí, ale mají jasno, že Rusko je tady tím zlým hráčem a tamním soudcům nelze věřit. Ať už rozhodnou, jak rozhodnou. Zaorálek tím dává najevo, že chce zajistit především klid se spojenci. České národní zájmy jsou podle všeho na druhé koleji.
Šéf české diplomacie má ovšem podle Krejčího zčásti pravdu, když říká, že ruské útoky do jisté míry přiživily migrační vlnu, jenže nesmíme zapomínat, že ji ruské útoky rozhodně neodstartovaly. „Problém však je, že tato pravda je v dané chvíli využívána v propagandě k náhradě příčin,“ posteskl si Krejčí. Ruský zásah přece přišel až na konci září loňského roku, kdy už byla uprchlická vlna v pohybu. Tu pomohli odstartovat ti, kteří útočili v Iráku či Libyi, a ti, jež uprchlíky pozvali do Německa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp