Porošenko asi myslel, že se z toho nějak vykroutí. Milan Syruček odkrývá velké změny na Ukrajině

26.07.2019 8:32 | Zprávy

ROZHOVOR Nejen ukrajinské parlamentní volby hodnotí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novinářský nestor Milan Syruček. Komentuje také Porošenkovu poněkud předčasnou cestu před vyšetřovatele. Rozsáhle se pak věnuje novému britskému premiérovi majícímu české kořeny a nenávidějícímu Rusko jako málokdo. Na druhé straně jej však Syruček vysoce hodnotí jako velmi úspěšného londýnského starostu. A na závěr hovoří ke statistice v Ruské federaci, která jednoznačně ukazuje, že Kreml vládne nejkapitalističtější zemi této planety.

Porošenko asi myslel, že se z toho nějak vykroutí. Milan Syruček odkrývá velké změny na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Zelenského strana zvítězila v ukrajinských volbách. Co to znamená?

Mimořádné ukrajinské parlamentní volby, které se konaly minulou neděli, nepřinesly nic převratného. Naopak jen posílily stranu současného prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha lidu natolik, že se v novém parlamentu prakticky obejde bez koalice, ačkoliv ji hodlá vytvořit – už proto, aby to nebyla vláda jen jedné strany.

Sice mu do absolutní většiny chybí sedm procent, získal 43,16 procenta hlasů, ale vzhledem ke složitému systému přepočtu mu zajišťují ve 450členném shromáždění 254 křesel, což pohodlně stačí k tomu, aby prosadili vše, co bude chtít prezident. A první, co by si přál, je zbavit poslance jejich imunity. Není to snížení role zákonodárného shromáždění, ale jedna z pojistek, jak se přes poslance nedostat k lukrativním zakázkám či jiným machinacím – když mohou být souzeni jako kterýkoliv občan, asi si dají více pozor, než by se zapletli nebo kryli nějakou korupci.

Strana Sluha lidu zvítězila ve většině ukrajinských krajů – z 24 ve 21. Výjimkou byly tři kraje, z toho jeden na západní Ukrajině. Na východě se kvůli napjaté vojenské situaci mnozí voliči nemohli dostavit k volebním urnám, a proto pro jejich poslance zůstane 26 křesel volných. Bohužel i v takový den na tři bojovníky čekala jiná urna – vlastně rakev, protože v této zemi se většinou pochovává v rakvi, nikoliv žehem.

Celkově byla účast voličů padesátiprocentní. Stoprocentní byla v jediném volebním obvodu, který se nachází 15 000 kilometrů od Kyjeva – na vědecké antarktické stanici Akademika Vernadského, kde volilo všech 12 vědců, kteří se tam nacházejí. Volební lístky si však museli naskenovat a za volební urnu jim posloužila krabice od potravin, do jejíhož víka vyřízli otvor.
S velkým odstupem zůstává za Sluhou lidu proruská Opoziční platforma Za život s 13,04 procenta, dále následují Tymošenkové Vlast – 8,18 procenta, Porošenkova Evropská solidarita – 8,1 procento a s 5,83 procenta Hlas zpěváka Vakarčuka. V drtivé většině strany takzvaně proevropské.

Byly tyto volby bezproblémové?

Samozřejmě se volby neobešly bez jistých problémů. Například komise v 70. okruhu – zakarpatská Svaljava – zkolabovala. Všichni si v nedaleké restauraci objednali k obědu salát s olivovým olejem, který byl však vadný. Všech deset členů museli odvézt do nemocnice s teplotou přes čtyřicítku, čtyři z nich do izolace v infekčním oddělení. Ale nakonec se přece jen podařilo sečíst hlasy. V pěti volebních obvodech bylo nařízeno nové sčítání hlasů.

Do problémů se kvůli volbám, respektive kvůli fake news proti ukrajinské vládě dostala i společnost Facebook, která ve čtvrtek oznámila, že musela smazat 1 800 blogů z Ruska, Ukrajiny, Thajska a Hondurasu s jejich 274 000 účastníky. Facebook letos zablokoval celkem už 30 sekcí, zatímco vloni to bylo za celý rok dvacet. Mezi nimi byl například blog Kniha paměti padlých za Ukrajinu.

Zelenskij by si přál, aby se nový parlament ke své první schůzi sešel v Den nezávislosti Ukrajiny, což je 24. srpen. Je to sice s poměrným odstupem, zvlaště v porovnání s tím, jak spěchal, aby byl parlament co nejdříve zvolen, na druhé straně v tom je jistá symbolika. Stejně jako v tom, že pokud bude muset jeho strana uvažovat o koalici s jinou, rozhodně tou bude strana Holos  zpěváka Svjatoslava Vakarčuka. Tím naplní i svůj druhý slib – že se nechce vázat s dosavadními, většinou zkompromitovanými politiky, ale bude hledat výlučně nové tváře. I pro funkci budoucího premiéra a členy jeho kabinetu – spíše odborníky než politické lídry. Podstatnější než jména budou však jejich činy a na ty si teprve budeme muset počkat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …