Povinné přimíchávání biopaliv nejspíš zůstane. V týdnu o něm má hlasovat vláda

07.04.2019 21:52 | Zprávy

Zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty, jež navrhly čtyři desítky poslanců v čele s Piráty, vláda nejspíš odmítne. Důvodem jsou podle ministerstev závazky vůči EU. Poslanecký návrh již dříve odmítl i premiér Andrej Babiš (ANO). Původně kladný postoj k předloze změnilo v minulém týdnu Ministerstvo dopravy. Pouze Ministerstvo financí se k novele postavilo neutrálně. Vyplývá to ze stanovisek na vládním webu. Vláda se bude návrhem zabývat v pondělí.

Povinné přimíchávání biopaliv nejspíš zůstane. V týdnu o něm má hlasovat vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Ministerstva poukázala na to, že zrušením povinnosti přimíchávání biosložek do paliv by Česko nesplnilo závazek EU, podle kterého musí používat deset procent energie z obnovitelných zdrojů v dopravě do roku 2020. Dodavatelé pohonných hmot tak musejí nyní přimíchávat povinně alespoň 4,1 procenta biosložky do benzínu a šest procent u nafty.

Poslanci svůj návrh zdůvodnili tím, že biopaliva první generace se nepodílejí na snižování emisí skleníkových plynů. Ty se naopak uvolňují z použitých hnojiv i ze zemědělské techniky. Navíc na litr biosložky je potřeba až 2 500 litrů vody. Pěstováním plodin pro výrobu biosložky v podobě monokultur, mezi něž patří například řepka olejka, se snižuje půdní diverzita. Podle Ministerstva zemědělství by omezení spotřeby biopaliv první generace „rozhodně neznamenalo odklon od pěstování a zpracování řepky olejky“, neboť by byla exportována do jiných zemí EU.

Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert. Vlastníkem Agrofertu byl premiér Babiš, který akcie Agrofertu kvůli změně zákona o střetu zájmů převedl v roce 2017 do svěřenského fondu. „Zrušení povinnosti přimíchávání biosložek do paliv v České republice by vedlo k negativním dopadům na podniky vyrábějící biopaliva a navazující zpracovatele vedlejších produktů,“ uvedl Svaz průmyslu a dopravy.

Ministerstvo dopravy před třemi týdny s argumenty poslanců i jejich novelou souhlasilo. O pár dní později otočilo „při zohlednění stanovisek jiných oslovených resortů“.

Poslanci navrhovali, aby se Česko soustředilo na podporu rozvoje technologií pro výrobu biopaliv druhé generace, které využívají nepotravinářskou biomasu. Jde třeba o použité oleje z domácností, tuk z kafilerií, metan z komunálního a skládkového odpadu nebo pyrosyntézu plastů. Podle ministerstev se tak už děje. „Přechod z první na druhou generaci biopaliv je v České republice ztížen faktickou nedostupností vstupních surovin a výrobních kapacit,“ uvedlo Ministerstvo financí.

Vládní stanovisko k novele, pod níž jsou podepsáni také poslanci ODS, TOP 09, SPD a STAN, bude doporučením pro Sněmovnu, která o předloze rozhodne.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…