Pozor, pane premiére. Zástupci neziskovek a aktivisté pomáhající uprchlíkům šíří na internetu tento dopis

11.12.2018 16:57 | Zprávy

Zástupci neziskových organizací a občanského sektoru sepsali u příležitosti Dne lidských práv prohlášení, ve kterém vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO a jeho kolegy z vlády, aby se urychleně a bez vytáček přidali ke Globálnímu paktu o migraci, protože tento pakt napomáhá ochraně lidských práv a to i ochraně práv uprchlíků.

Pozor, pane premiére. Zástupci neziskovek a aktivisté pomáhající uprchlíkům šíří na internetu tento dopis
Foto: OSN
Popisek: OSN

Neziskové organizace a občané, kteří chtějí pomoct uprchlíkům, vydali u příležitosti Dne lidských práv prohlášení, ve kterém všem svým spoluobčanům připomněli, že se všichni lidé rodí sobě rovní a těm, kdo jsou ve svých zemích utlačovaní či čelí pronásledování, je třeba pomoci.

„Porušování lidských práv je skutečnou příčinou nejčastěji zmiňovaného a často i s obavami přijímaného jevu naší doby, tedy migrace. Důvody, proč lidé opouštějí svůj domov a hledají důstojný a bezpečný cíl ve vzdálených zemích, jsou složité a obtížně řešitelné. Jejich základem je však nedostatečný, ba žádný respekt k základním lidským právům v místech, odkud prchají, jakož i v zemích, přes které hledají ochranu nebo nový domov. Na své dlouhé a nebezpečné cestě se pak setkávají s téměř neustálým ohrožením, jehož původci zneužívají nedostatečné autority státní moci v některých státech, zatímco jinde je běžencům odmítána pomoc na základě přímého rozhodnutí jiných takových států,“ napsali signatáři v prohlášení uveřejněném na socviální síti Facebook.

Pod textem je podepsán např. ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek nebo ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

„Bez respektu, vstřícnosti a připravenosti pomoci těm, kteří do naší země, navíc v zanedbatelných počtech, přicházejí, protože ztrácejí naději na důstojný život ve své zemi, snižujeme úroveň zaručených základních práv i sobě samotným. Třeba ne hned a ne každému. Ale lidská práva jsou bezpodmínečná, všeobecná a nedělitelná. Jejich záruka není jen záležitostí vrcholné státní moci, i když od vlády i parlamentních komor máme právo očekávat nejvyšší právní i civilizační standardy. Plný respekt k lidským právům očekáváme také od všech zákonodárců, samospráv, policejních a justičních orgánů i jednotlivých úřadů v každé jejich vykonávané agendě. A také od médií. Jen tak zaručíme, že v budoucnosti se budeme moci na svůj stát spolehnout,“ pokračují autoři prohlášení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němcová: Trump říká nesmysly. Putin je diktátor, já chci žít v demokracii

14:47 Němcová: Trump říká nesmysly. Putin je diktátor, já chci žít v demokracii

Moderátorka CNN Prima News Terezie Tománková řídila debatu čtyř politiků nejen o válce na Ukrajině. …