Prázdnota, ale úplná. Musejí selhat. Tvrdá slova profesora Druláka o dnešních politických elitách

17.10.2022 18:31 | Komentář

Nejen v České republice, ale i v Evropské komisi a ve většině evropských států vidíme, že se setkaly dvě prázdnoty. Prázdnota komunikátora a prázdnota technologa moci. A tito lidé, když jsou konfrontováni s takovou situací, jako jsme dnes, nutně musejí selhávat. To je diagnóza. Profesor Petr Drulák, politolog a bývalý velvyslanec České republiky ve Francii, tvrdí, že neexistuje žádné krátkodobé jednoduché řešení. To se podaří jedině dlouhodobou prací lidí, kteří vědí, že společnost je nespokojená, a tuto obrovskou energii dovedou využít.

Prázdnota, ale úplná. Musejí selhat. Tvrdá slova profesora Druláka o dnešních politických elitách
Foto: Jiří Hroník
Popisek: prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D., politolog a bývalý diplomat

Politolog a bývalý diplomat Petr Drulák promluvil na křtu knihy Poznámky o elitách, válce a míru sociologa Petra Hampla. „Nechci úplně mluvit o válce, ale o druhém tématu té knihy, a to jsou elity. Když se na tu knihu podíváte a když se podíváte na předchozí knihy, které Petr Hampl napsal, tak je z nich patrné, že problém elit – řekněme neschopných elit – se ukazuje jako jeden z hlavních problémů. O válce rozhodují lidé, kteří vůbec nemají představu o tom, co to ta válka je. A já bych se z tohoto hlediska zamyslel nad tím problémem elit v Evropě a vůbec v demokratickém státě, protože je známá teze Henryho Kissingera, který říká, že liberální demokracie není příliš schopna generovat státníky,“ začal profesor Petr Drulák své vystoupení.

Podle Kissingerovy teze, pokud se státník dostane do čela takového režimu, tak je to spíš navzdory tomu systému, než díky němu. „A sám Kissinger definoval státníka jako někoho, kdo má schopnost filozoficky myslet – to neznamená, že by to byl filozof – a má schopnost politicky jednat, což jsou většinou dvě schopnosti, které jsou opačné. Protože v populaci máme lidi, kteří buď filozoficky myslí, anebo ty, kteří politicky jednají, ale málokdy se to setká. A když se to setká, tak je to státník. Proto jich je tak málo. Ve světové historii známe takové tři typy, jak se generovali státníci. Jednak to byl typ evropský, kde se státníci generovali z válečníků. To byla šlechta a pak také lidé, kteří rozhodovali o válce a míru,“ připomněl někdejší první náměstek ministra zahraničních věcí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…