Biľak se narodil do rusínské rodiny v obci Krajná Bystrá na severovýchodním Slovensku. Do komunistické strany vstoupil po druhé světové válce, během níž se účastnil Slovenského národního povstání. Opustil původní povolání krejčího a po studiu na Vysoké škole politické zahájil kariéru ve stranických i státních funkcích. Mezi roky 1954 a 1989 byl členem Ústředního výboru KSČ, od poloviny 50. let do roku 1968 tajemníkem a členem předsednictva Komunistické strany Slovenska.
Od ledna do srpna 1968 zastával funkci prvního tajemníka ÚV KSS, ve stejném roce usedl i do křesla tajemníka ÚV KSČ, v němž zůstal následujících 20 let. V létě 1968 připojil spolu s dalšími čtyřmi funkcionáři svůj podpis pod dopis, který vybídl Sovětský svaz k zásahu proti československému reformního procesu. Dopis tehdejšímu sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi nejspíš předal právě Biľak, který to nicméně popíral, stejně jako popíral autentičnost svého podpisu pod dokumentem.
Po okupaci se Biľak mimo jiné významně podílel na vzniku textu Poučení z krizového vývoje – oficiální interpretace událostí let 1967 až 1969. Dokument zdůrazňoval nutnost zásahu proti kontrarevoluci a vytvářel odrazový můstek pro další represe vůči „nepřátelským elementům“. Biľakovým přesvědčením neotřáslo ani vyloučení ze strany v prosinci 1989. Za podpis zvacího dopisu byl od roku 1991 trestně stíhán, bez nedostupného originálu dopisu ale soud o jeho vině nerozhodl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk