Publicistka Jana Bobošíková si do svého internetového pořadu Aby bylo jasno pozvala speciálního hosta. Byl jím slovenský bezpečnostní analytik, bývalý policista a ředitel Úřadu pro ochranu ústavních činitelů a diplomatických misí Slovenské republiky, Juraj Zábojník.
„Je to výsledek stavu společnosti, která není zdravá. Tato společnost potřebuje léčbu,“ uvedl Zábojník v souvislosti se střelbou na FF UK, k níž střelec přikročil 21. prosince 2023. Volal po tom, aby se začal klást větší důraz na prevenci, aby se podobné hrůzné činy v budoucnu neopakovaly.
„Ta společnost musí být v souhře. Musejí platit zákony, přední politici státu musejí být vzorem, musí fungovat bezpečnost té politiky, vzory morální politiky a hlavně musíme být vzorem pro naše děti. Tak jako jsme jim byli vzorem před desítkami let a ne vnášet různé prvky, které momentálně fungují v rámci globalizace. Doslova jsme pobláznili naši mladou generaci. Oni se na sociálních sítích porovnávají, radikalizují se tam. Ty sociální sítě svým způsobem dětem ničí život. Ten, kdo to neumí ovládat, se dostává do složité situace. Psychologové říkají, že ty děti mohou být nebezpečné samy sobě i rodičům,“ poznamenal Zábojník.
Varoval, že příklad střelce z FF UK by mohl napomoct mobilizaci dalších zfanatizovaných lidí. Položil si také otázku, proč se agresora nepodařilo odhalit na sociálních sítích, když v jiných případech mizí ze sítí různé příspěvky velmi rychle. Jsou rychle odstraněny.
„My musíme spustit nějaké vzdělávání v prevenci kriminality mládeže,“ řekl Zábojník.
V obecné rovině konstatoval, že ve školách najdeme 15 až 20 procent agresorů, 20 procent jsou jejich oběti a pak je tu třetí skupina, asi 60 procent, která tomu přihlíží. A se všemi těmi dětmi i s jejich rodiči se musí pracovat. Práce s rodinami se podle Zábojníka dnes velmi zanedbává. „Poslední roky na to každý z politiků kašlal.“
Kladl si otázku, zda někdo zkoumal, kolik zbraní si koupil mladík z Filozofické fakulty a především to, zda měl v minulosti psychické problémy. Pokud se toto definitivně potvrdí, tak by měl být někdo pohnán k zodpovědnosti.
„Jakmile je nějaký zárodek nemocný, tak to musí být jak v chirurgii, kde pokud je nádor nebo metastáze, tak musí okamžitě pryč. A my jsme se dostali tak daleko, že už možná máme nějaké metastáze ve společnosti a musíme to začít řešit,“ hřímal Zábojník.
Poté kroutil hlavou nad prací policie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.