Profesor Beran říká, že šíření viru v populaci není možné zabránit a že je třeba se s virem naučit žít. Podle něho je potřeba se soustředit na oblasti, které jsou prozatím zanedbávány. Testovat je potřeba jen ty, kdo mají příznaky nemoci. A trasování je třeba omezit pouze na seniory, protože u nich mimo jiné hrozí riziko, že nakazí další seniory.
„Současné extenzivní testování vyčerpává testovací kapacity tak, že právě osoby z rizikové skupiny, které mají klinické příznaky onemocnění, musí i několik dní čekat na provedení PCR testu. To je určitě nepřijatelné. Omezené testování bezpříznakových osob bude znamenat přesun od planého testování k cílenému potvrzování diagnózy skutečného onemocnění, a to je žádoucí,“ zdůvodňuje svůj návrh Beran.
Epidemiolog také doporučuje změnu přístupu ohledně kampaně: „Je nezbytné opustit kampaně, které vyzývají k očkování dětí, mladých a zdravých lidí vakcínou, jež byla vyvinuta na originální virus – a na několikátou antigenní variantu prostě nefunguje.“ Podle něho je potřeba si přestat lhát. Očkování rizikové skupiny by ponechal, protože tam snižuje šanci, že bude mít dotyčný vážný průběh.
Kromě toho Beran volá i po sjednocení přednemocniční péče, která by měla mít za úkol řešit tři komplikace, které se rozvíjejí v prvním týdnu onemocnění, tedy pokles bílých krvinek, změna srážlivosti krve a druhotný zápal plic.
„Ve vysokém procentu se dostávají pacienti s těmito komplikacemi pozdě do nemocnice, a to je špatné. Protokol léčby musí obsahovat léky, které při týdenním empirickém podání nejsou schopné poškodit žádného pacienta, ale budou schopny pomoci významnému procentu nemocných předejít vzniku komplikace – a tím i hospitalizaci,“ říká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.