Prezident Petr Pavel ve svém projevu v Poslanecké sněmovně zdůraznil důležitost obrany jako tématu, které by mělo být vnímáno širší veřejností jako společné a nepolitizované. Pavel poukázal na to, že obrana státu je zakotvena v preambuli ústavy, která zdůrazňuje společnou odpovědnost občanů chránit a budovat Českou republiku, zmínil i branný zákon, který zavazuje občany ve věku 18–60 let k obraně země. „Je proto velice nešťastné, když je téma obrany země považované za něco, co by mělo nést stranické tričko,“ řekl prezident.
„Jakékoliv debaty, které vedou k oslabování role armády, její důvěryhodnosti, oslabování role spojeneckých vazeb, mohou skutečně negativně ovlivnit nejenom vnímání naší bezpečnosti našimi občany, ale taky naši bezpečnost mezinárodně a naši důvěryhodnosti jako spojence,“ uvedl Pavel a zdůraznil důležitost společného chápání hrozeb, kterým Česká republika čelí, které již byly definovány ve dvou dokumentech schválených vládou v druhé polovině roku 2023, tedy bezpečnostní a obranné strategii ČR. „Obě hovoří o tom, že naším hlavním cílem je zachování suverenity naší země, její územní celistvosti, demokratických hodnot, vlády práva, a to všechno v rámci spojeneckých vazeb, protože jsme si vědomi toho, že sami v Evropě nebudeme schopni zajistit ani bezpečnost, ani naši prosperitu,“ připomněl Pavel.
Poukázal proto na význam spolupráce a spojenectví pro obranu a bezpečnosti České republiky i v rámci Severoatlantické aliance. „Všichni víme, že s našimi spojenci máme šanci naši zemi věrohodně uchránit,“ uvedl Pavel a zdůraznil potřebu diskutovat o způsobech, jak zvýšit obranyschopnost nejen armády, ale i celého státu. Podle něj by měla být obrana a bezpečnost vnímána jako záležitosti všech občanů a vyžaduje efektivně fungující instituce, krizový systém a dobře vybavené a personálně zajištěné bezpečnostní složky.
Ač se tedy podle Pavla lze bavit o koncepci armády, nemá smysl vytrhávat ji z kontextu. Obzvláště poté, co již byly vládou schváleny strategické dokumenty o bezpečnosti a obranně České republiky. „My dnes máme možná stejný počet odborníků na stíhací letouny, obrněné transportéry a jiné druhy techniky, jako jich máme na fotbal v této zemi. A to samozřejmě bychom asi neměli dělat, protože tím zpochybňujeme roli odborníků, kteří se na přípravě těchto této koncepce podíleli,“ podotkl Pavel s tím, že ačkoliv by asi nikoho nenapadlo radit lékařům, jaké kupovat do nemocnic rentgeny, tak „mnoho z nás má tendenci radit vojákům, jaké letadlo, tank, obrněný transportér si mají koupit“. Pavel uvedl, že koncepce výstavby armády byla široce konzultována s odborníky a spojenci a po jejím schválení by již nemělo docházet k zásahům do ní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová