Putin k severokorejcům i k zahraničním čtenářům promluvil přes list Rodong Sinmun. Jeho slova pak zveřejnil Kreml. Jak je jeho zvykem, Putin začal okénkem do historie, kdy deklaroval, že přátelský vztah mezi Ruskem a Korejskou lidově demokratickou republikou, založený na „principech rovnosti, vzájemné důvěry a respektu“ trvá už 70 let. „Naše národy si oba hýčkají vzpomínky na společný boj proti japonskému militarismu a ctí hrdiny, kteří v něm padli,“ uvedl Putin. Vzpomenul na rok 1945, kdy sovětští vojáci spolu s Korejci bojovali s Kuantungskou armádou, což pak vedlo v roce 1946 ke vztyčení pomníku v Pchjongjangu.
Připomenul, že Sovětský svaz byl první zemí, která KLDR uznala a navázala s ní diplomatické vztahy. „Již 17. března 1949, kdy zakladatel KLDR soudruh Kim Ir-sen poprvé navštívil Moskvu, podepsaly SSSR a KLDR dohodu o hospodářské a kulturní spolupráci, která vytvořila právní rámec pro další posílení vzájemných vztahů,“ vzpomenul Putin s tím, že SSSR pomohla KLDR budovat ekonomiku, vědu i vzdělání. A také pomáhala při válce v Koreji v rámci „boje za nezávislost“. Pak Putin přeskočil do roku 2000, kdy navštívil Severní Koreu a Kim Čong-il zase Rusko, což byl prý „nový milník ve vztazích“. A pochválil Kim Čong-una, že na své předky navázal.
Ocenil „neutuchající podporu KLDR pro zvláštní vojenskou operaci“, tj. válku na Ukrajině, ale také za podporu v mezinárodní politice. „Pchjongjang byl vždy naším oddaným a stejně smýšlejícím podporovatelem, který byl připraven čelit ambicím kolektivního Západu zabránit vzniku multipolárního světového řádu založeného na spravedlnosti, vzájemném respektování suverenity a zohledňování zájmů druhé strany,“ prohlásil Putin.
A pokračoval: „Spojené státy se snaží vnutit světu to, co nazývají ,řádem založeným na pravidlech', což v podstatě není nic jiného než globální neokoloniální diktatura založená na dvojích standardech. Země, které s takovým přístupem nesouhlasí a prosazují nezávislou politiku, čelí rostoucímu vnějšímu tlaku. Vedení USA považuje takovou přirozenou a legitimní snahu o samostatnost a nezávislost za ohrožení své globální nadvlády.“
Zmínil také, že USA chtějí Rusku přivodit „strategickou porážku“ a obvinil je, že zhoršují konflikt na Ukrajině, který samy rozpoutaly a vyprovokovaly podporou ozbrojeného převratu na Ukrajině v roce 2014 a následnou válkou na Donbasu. „Co více, po celé roky opakovaně odmítaly naše pokusy vyřešit situaci smírně,“ dodal s tím, že Rusko je vždy otevřeno dialogu, i o těžkých tématech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta