Přivezte je z Albánie zpátky. Meloniová chtěla řešit migraci, ale soudy jí to zatrhly

13.11.2024 21:20 | Zprávy

Italská premiérka Giorgia Meloniová se ocitla v ostrém konfliktu s justicí poté, co kritizovala rozhodnutí římského soudu, který označil zadržování migrantů v albánských detenčních centrech za nelegální. Tento krok vyvolal silnou reakci soudců, kteří ji obvinili z narušování nezávislosti soudnictví. Meloniová byla v této souvislosti přirovnána k bývalému premiérovi Silviu Berlusconimu, známému svými útoky na justici. Evropské instituce varovaly, že její jednání může ohrozit nezávislost soudů, zejména u citlivých migračních případů.

Přivezte je z Albánie zpátky. Meloniová chtěla řešit migraci, ale soudy jí to zatrhly
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předsedkyně Fratelli d'Italia, Giorgia Meloniová

V říjnu Itálie a Albánie spustily projekt na přesun migrantů do detenčních a azylových center v Albánii. První skupina šestnácti migrantů, pocházející z Bangladéše a Egypta, byla převezena italskou válečnou lodí do Albánie.

Po identifikaci migrantů byli čtyři z nich navráceni do Itálie. Dva z nich byli nezletilí a dva trpěli zdravotními problémy, což podle pravidel znemožňuje jejich pobyt v albánských centrech.

Imigrační oddělení římského soudu rozhodlo, že zadržování migrantů v Albánii je nelegální. Podle dohody mezi Itálií a Albánií nemohou být migranti v Albánii propuštěni, takže musejí být vráceni zpět do Itálie. Toto rozhodnutí se týkalo zbývajících dvanácti migrantů z první skupiny.

Rozhodnutí soudců bylo podpořeno výrokem Evropského soudního dvora z 4. října, načež italská vláda reagovala vydáním seznamu devatenácti „bezpečných zemí“ včetně Bangladéše a Egypta, aby obešla výklad evropského práva a umožnila repatriaci migrantů, informoval americký zpravodajský server POLITICO. Vláda požadovala, aby soudy zohledňovaly tento nový seznam namísto evropského rozsudku.

Toto pondělí římský soud řešil případ druhé skupiny migrantů přepravené do Albánie a znovu zamítl jejich zadržení. Migranti mají opustit albánské středisko, přičemž platnost jejich zadržení vyprší za 48 hodin. Římský soud zdůraznil, že bezpečnost země původu musí být posouzena podle práva EU, které má přednost před vnitrostátními předpisy. Migranti z druhé skupiny by tak měli být zpět přepraveni do Itálie lodí italského námořnictva, uvedla italská zpravodajská agentura ANSA (Agenzia Nazionale Stampa Associata).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nikde se tak nevymývají palice jak na právnických fakultách v "západním" světě, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 14.11.2024 7:02:26
mají být totiž třetím pilířem liberální demokracie, nikoli nezávislou moci soudní. Nedávno tu bylo "odůvodnění" jakési soudkyně, emočně vypjaté drámo, jak z blbého filmového scénáře, začíná to být velmi špatné i u nás. Pokud byl například předsedovi Ústavního soudu Baxovi pan prezident Klaus k smíchu, že netleskal při vyznamenání Dvořáka (ČT) Pávkem, tak je něco v jeho mysli špatné. K smíchu to totiž vůbec nebylo, spíš tragédie, CO !!!! je dneska hodno vyznamenání.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…