Přiznání v bruselském listu: Rusové vítězí. Jednání na mnoho měsíců. Seznam potíží

12.02.2025 12:54 | Zprávy

Pokud si někdo myslí, že Donald Trump a Vladimir Putin rychle dojednají mír na Ukrajině, měl by se podle zkušeného německého bezpečnostního experta a bývalého diplomata Wolfganga Ischingera zamyslet ještě jednou. Expert se rozhodl popsat, o co všechno tady vlastně půjde.

Přiznání v bruselském listu: Rusové vítězí. Jednání na mnoho měsíců. Seznam potíží
Foto: Repro YouTube
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

Wolfgang Ischinger, bývalý německý velvyslanec v USA a Velké Británii a také někdejší předseda mnichovské bezpečnostní konference v letech 2008 až 2022, promluvil o situaci na Ukrajině.

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 7929 lidí
V komentáři pro bruselský list Politico zdůraznil, že pokud si někdo myslí, že americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin rychle dospějí k míru na Ukrajině, plete se. „Musíme se připravit na mnohem delší a mimořádně složitý proces, který bude trvat mnoho měsíců,“ napsal Ischinger.

A hned doplnil, co všechno bude potřeba ve spojitosti s mírem na Ukrajině projednat.

„Ruský prezident Vladimir Putin nebude chtít vzbudit dojem, že tančí na washingtonskou melodii. Celá bezpečnostní situace v Evropě, zrušení sankcí, kontrola jaderných a konvenčních zbraní a celková strategická stabilita – to vše bude muset být projednáno,“ upozornil Ischinger.

Jedním dechem dodal, že by Západ měl Ukrajinu nadále podporovat co nejvíc, aby si Vladimir Putin spočítal, že ho jakékoli válčení s Ukrajinou vyjde sakra draho a raději si další napadání sousední země důkladně rozmyslel.

Pokud se Evropané více zapojí do řešení situace na Ukrajině, mohou tím Donaldu Trumpovi ukázat, že starost o svou bezpečnost berou vážně a že je s Evropany třeba počítat i na mezinárodní scéně. „Ale ďábel bude jako vždy skryt v detailu,“ varoval.

Podstatné je, že hranice, kterou bude třeba ohlídat, je dlouhá jeden tisíc kilometrů, takže vojáků potřebných k jejich ostraze bude opravdu hodně. Odhady se pohybují od 50 000 do 200 000 mužů ve zbrani. Ischinger pochybuje, že by Evropané měli volně k dispozici tak velké množství vojáků. A pokud dává Donald Trump najevo, že americké vojáky na Ukrajinu posílat nechce, Evropa bude mít problém.

Americká zpravodajská stanice CNN připomněla, že na mnichovskou bezpečnostní konferenci, která proběhne ve dnech 14. až 16. února, dorazí také Trumpův vyslanec určený k řešení ruské agrese proti Ukrajině Keith Kellogg a bude s evropskými partnery o situaci na Ukrajině debatovat. A krátce poté také vyrazí na svou první návštěvu bránící se Ukrajiny.

Podle britského konzervativního listu The Telegraph už Kellogg západní spojence ubezpečuje, že Američané budou v NATO vše konzultovat předem.

A pak je tu jedna důležitá otázka.

„Překážkou pro mír je, zda ho Kreml chce hned, nebo vůbec. V současné době vítězí na bitevním poli – nijak oslnivým tempem, ale vítězí,“ napsala k tomu CNN.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

smlouva s Vatikánem

Mohu se zeptat, k čemu nám taková smlouva je dobrá a k čemu nás zavazuje? Oč v ní jde? A je pravda, že představitelé církve nebudou smět nebo muset nahlašovat třeba zločiny, když jim je někdo svěří jako zpovědní tajemství? A myslí třeba smlouva i nějak to, že duchovní často sami páchají trestnou čin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 22 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …