„Letošní rok byl, a troufám si říct bohužel, naplněný událostmi, a to většinou událostmi negativního typu. To, co přímo nebo nepřímo zasahuje do okruhu našeho společného zájmu, to jest do zahraniční politiky, je především válka na Ukrajině a energetická krize. Dovolte mi, abych vám řekl na obě tyto události svůj názor. To, že válka na Ukrajině je ruskou agresí, to je názor, který alespoň v české politice zastáváme prakticky všichni. Ale to samo o sobě zdaleka nestačí. Je třeba se ptát, proč k této agresi došlo. Uděláme-li si velmi jednoduchou cost benefit analýzu, pak zjistíme, že napadení Ukrajiny pro Rusko znamenalo nezískat nic a ztratit prakticky všechno, ať se jedná o ekonomické ztráty formou sankcí, ať se jedná o lidské a materiální ztráty a konečně o ztráty reputační. Proto každého z nás napadne, proč to prezident Putin udělal. A touto otázkou se lidé poměrně velmi málo zabývali,“ podotkl Zeman.
„Samozřejmě že při prvním hnutí mysli jsme dospěli k názoru, že u vedoucích představitelů Ruské federace došlo k jakési duševní poruše. Ale toto vysvětlení by bylo poněkud laciné. Je tedy třeba bádat dál. A abych se nechlubil, přátelé, cizím peřím, tak věrohodné vysvětlení této agrese mně nabídl izraelský prezident Herzog během své nedávné návštěvy České republiky. Ten mi říkal, že Putin zaútočil na Ukrajinu v důsledku kapitulace Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Pojďme o této hypotéze izraelského prezidenta přemýšlet. Víte dobře, že jsem veřejně proti odchodu spojeneckých vojsk z Afghánistánu vystupoval. I na summitech jsem to říkal jak prezidentům Trumpovi, tak Bidenovi: Je to horší než zločin, je to chyba. Upozorňoval jsem, že vyklizení pozic Tálibánu povede k vytvoření nového teroristického centra, protože Afghánistán je, jak dobře víte, země, která je největším producentem opia na světě, a tedy zemí, kde vládnoucí teroristé z Tálibánu mají dostatek finančních prostředků k tomu, aby organizovali teroristické aktivity po celém světě,“ poznamenal Zeman.
„Domnívám se, že cíle mezinárodního společenství, kterým bylo bojovat proti mezinárodnímu terorismu, zdaleka ještě není dosaženo. Že nám hrozí nebezpečí a že kapitulace, chcete-li zbabělost, kterou jsme všichni svým dílem realizovali odchodem z Afghánistánu, kde jsme téměř bez opory ponechali i ty, kdo se snažili v Afghánistánu budovat civilizovanou společnost, že na tuto kapitulaci doplatíme. A i když to je nepříjemné, i nepříjemné věci si musíme říkat,“ dodal Zeman.
„V každém případě i ruské vedení dospělo zřejmě k názoru, že když NATO ustoupilo v Afghánistánu, ustoupí i v případě ruského útoku na Ukrajinu. Ano, mohu říci, že toto očekávání díkybohu nenabylo platnosti. Ale, a to je důležité, bylo pravděpodobně ruskou motivací k tomuto útoku. A poučení, které z toho můžeme získat, je, že jestliže kapitulujete v jedné oblasti světa, přivoláváte si touto kapitulací a jistou ztrátou prestiže problémy a porážky v dalších částech světa,“ řekl Zeman. Podle jeho slov musíme počítat s velmi dlouhou opotřebovávací válkou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.