Proč pustili Dalíka? Dozvíme se do tří týdnů

13.04.2017 8:10 | Zprávy

Lobbista Marek Dalík, jenž byl spolupracovníkem premiéra Mirka Topolánka, je na svobodě. Ze čtyřletého trestu za pokus o podvod si odseděl sedm měsíců, včera byl dle rozhodnutí Nejvyššího soudu okamžitě propuštěn.

Proč pustili Dalíka? Dozvíme se do tří týdnů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu

Dalíkovi advokáti si stěžovali na špatnou právní konstrukci, na jejímž základě loni pražský Vrchní soud poslal Dalíka za mříže. A uspěli. Nejvyšší soud včera nařídil Dalíka z věznice ve Znojmě okamžitě propustit. Bližší informace k Dalíkově propuštění se však získat nepodařilo, mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček sice potvrdil Lidovým novinám příkaz k lobbistově propuštění, více však neřekl. Důvody propuštění budou jasné během tří týdnů.

„Fakt, že Marka Dalíka propustili z výkonu trestu, znamená přinejmenším, že museli zrušit rozhodnutí minimálně odvolacího soudu (Vrchního soudu v Praze). Jestli Nejvyšší soud zrušil i rozhodnutí Městského soudu, zatím nevím,“ řekl pak pro Lidové noviny Tomáš Gřivna, jeden z Dalíkových právníků. LN zároveň také uvedly, že Nejvyšší soud vyhověl i námitkám žalobce Pavla Zemana, jenž nebyl spokojen s výší trestu. 

Policisté vyšetřovali Dalíka, který působil jako poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněných vozů Pandur.

Soud Dalíka nakonec poslal do vězení na čtyři roky za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral, nakonec strávil ve vězení přes sedm měsíců.

Dovolání v Dalíkově kauze podal jak sám odsouzený, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Nesouhlasilo s mimořádným snížením trestu pod zákonnou sazbu pět až deset let. Podle žalobců se Dalík snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník.

Nákup obrněných vozidel Pandur v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky odstoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…