„I nová protestní hnutí se dříve či později - i když mají třeba velmi alternativní představy o fungování - stávají víceméně klasickými politickými stranami. Učebnicovým příkladem je vývoj hnutí zelených v západní Evropě od konce 70. let,“ uvedl Fiala.
Připustil, že hnutí ANO v posledních volbách podpořila i řada voličů ODS. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že se ANO začne dříve či později štěpit. A pak se mohou voliči vrátit zpět k ODS. „Třeba teď voliči, kteří chtěli, aby ANO dělalo pravicovou politiku, kterou nebyla schopna dělat ODS, vidí, že se ANO podílí na vytvoření levo-středové vlády,“ argumentuje Fiala.
Podle něj je omylem si myslet, že demokracie je založena na mechanismech. Je prý založena na přesvědčených demokratech. „Že lidé věří v demokraticky zvolené instituce, respektují psaná a nepsaná pravidla hry a každodenním životem bojují za demokracii. Já se o to snažím tím, že jsem vstoupil do politiky,“ uvedl.
Podle Fialy je také velmi nestandardní povolební vývoj v ČSSD: „Kdybychom provedli mezinárodní srovnání, tak situace, kdy ve straně, která vyhraje byť velmi těsně volby a má šanci mít premiéra, se začne zviditelňovat vnitrostranický konflikt a je to téměř na hranici neakceschopnosti při sestavení vlády - tak to je mimořádně neobvyklé.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam