Spolupředseda Strany zelených Michal Berg, jenž je též členem iniciativy Opravdu klidné svátky, upozorňuje, že pyrotechnika je škodlivá nejen například pro zvířata, ale i pro lidi. „Do ovzduší se uvolňují těžké kovy a další chemické látky, které mohou být i karcinogenní. Tyto látky pak buď v prostředí zůstávají, nebo se můžou dostávat do půdy. A to jsou také věci, které mají vliv na lidské zdraví,“ vysvětlil Berg v rozhovoru pro iRozhlas důvod, proč se dlouhodobě zasazuje o omezení užívání zábavní pyrotechniky.
Dopad používání pyrotechniky na lidské zdraví je znatelný v krátkodobém horizontu u lidí, kteří jsou vystaveni znečištěnému vzduchu s chemickými částicemi PM10. Berg též uvedl, že limit prachových částic, který je v současné době 50 mikrogramů, byl dle průzkumu z loňského roku po užití zábavní pyrotechniky mnohonásobně překonán. „V loňském roce byl průzkum, na kolika stanicích bude překonán limit prachových částic, který je v tuto chvíli 50 mikrogramů. Je to hranice i pro běžné znečištění ovzduší prachovými částicemi a např. v Táboře bylo naměřeno 820. To znamená mnohonásobně větší množství částic, které potom lidem sednou do plic a můžou způsobovat další zdravotní potíže,“ sdělil Berg.
Podle spolupředsedy Zelených by se i proto měl prodej a používání nelegální pyrotechniky regulovat. „Pokud se to opravdu stane předmětem celospolečenské debaty, tak se ukáže, že vlastně některé věci, o kterých jsme si doposud mysleli, že jsou normální a že jsou běžnou součástí našeho života, tak až tak normální nejsou a měli bychom najít nástroje, jak tyto věci regulovat,“ prohlásil Berg.
Poukázal na to, že některé tyto regulace byly přijaty v letošním roce i na Slovensku. Pyrotechniku kategorie F2 a F3 si tak na Slovensku koupí jen osoby s příslušnou odbornou kvalifikací. Prodávat se pyrotechnika může pouze v kamenných prodejnách, a to jen ta, jejímž hlavním efektem není pouze hluk.
„Myslím si, že těmito postupnými kroky je možné snižovat dostupnost jakékoliv pyrotechniky a zároveň tím dávat najevo, že některé věci už nejsou normální a že pokud opravdu máme chuť přivítat nový rok ohňostrojem, tak to pojďme dělat legálně a s profesionály,“ řekl Berg s tím, že z hlediska vlivu pyrotechniky na lidské zdraví jsou profesionální ohňostroje též mnohem šetrnější. „Protože ty rachejtle létají do mnohem větších výšek, a tudíž ty chemické látky se více rozptýlí,“ dodal Berg.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.