Prostě mladí lidé. Dřív to bylo horší. Nebraňte se, čekejte na policii, nebo vás zavřou, padlo v ČT k útoku „sportovců z Holandska“

25.04.2018 8:05 | Zprávy

Do debaty rozpoutané sobotním útokem skupiny agresivních cizinců na číšníka v Praze vstoupil pozoruhodným způsobem expert na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš. V pořadu České televize Události, komentáře nejprve uvedl, že tato skupina měla smůlu, protože její řádění na rozdíl například od útoku na černocha v pražské tramvaji zachytily kamery. A pak přes obrazovku vyzval občany, aby v případě napadení volali policii a nebránili se sami, protože by také mohli být trestně stíháni sami, za nepřiměřenou obranu.

Prostě mladí lidé. Dřív to bylo horší. Nebraňte se, čekejte na policii, nebo vás zavřou, padlo v ČT k útoku „sportovců z Holandska“
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Politolog zabývající se extremismem a terorismem Miroslav Mareš

V sobotu v podvečer došlo v centru Prahy k brutálnímu útoku skupiny cizinců na obsluhu restaurace, která si je dovolila vyzvat, aby v jejich podniku nekonzumovali vlastní alkohol. Jednalo se už o druhý útok stejné skupiny, tentokrát ovšem po jejich řádění skončil číšník v bezvědomí s vážným úrazem hlavy.

Bezpečnostní expert Lumír Němec rozebíral ve vysílání České televize kamerové záběry, které vše zachytily, a hovořil o velmi nebezpečných bojových technikách, které skupina věnující se bojovým sportům měla na obsluhu použít. Němec používal výrazy jako „to je klasický pushkick, kop který vás pošle pryč“, nebo „tady jsou opakované údery pěstí do hlavy; a ten druhý mu kope na záda, zřejmě do oblasti ledvin“. Agresoři se podle něj rozhodně snažili číšníka co nejvíce „dorazit“, aby už se nezvedl.

Když Česká televize ukázala tyto záběry z průběhu celého útoku, pozvala k jejich okomentování Miroslava Mareše, odborníka na extremismus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Moderátora Daniela Takáče zajímalo, jestli podobných útoků přibývá, nebo jich jenom díky stále rozšířenějším kamerám více vidíme. Mareš vyjádřil názor, že dnes se díky sociálním sítím šíří řada děsivých videí a díky tomu to vypadá, že je spousta kriminality, přitom prý třeba v devadesátých letech to bylo mnohem drsnější a několikrát to skončilo i smrtí.

Moderátor pak případ agresivních cizinců spojil s dalšími případy z poslední doby, například s napadením ochranky skupinou českých agresorů a zajímalo jej, proč lidé tyto věci páchají. Mareš vidí faktory například v alkoholu nebo ve zkušenosti s bojovými sporty.

Podle brněnského experta na extremismus bychom však neměli tento útok vnímat jako něco mimořádného. „Oni měli v tomto směru smůlu, že je zachytila kamera,“ dodal k pražskému útoku a připomněl jiné incidenty, které se zachytit nepodařilo, například nedávné napadení černocha v pražské tramvaji, nebo případy, kdy ochranka klubů napadala hosty ze zahraničí.

„Jsou to prostě mladí agresivní lidé, kteří si vybili své násilí,“ uzavřel s tím, že z historického pohledu není toto vybíjení násilí mládeže vlastně nic neobvyklého.

Moderátor pak přenesl debatu k jinému videu zachycenému bezpečnostní kamerou, na kterém agresor bez jakéhokoliv varování poslal k zemi kolemjdoucího a způsobil mu velmi závažné následky. Policisté agresora ze záznamu poznali a odhalili v něm recidivistu. Takáče zajímalo, jak se pracuje na nápravě takových lidí.

Mareš připustil, že recidiva je u nás vysoká. A dodal, že soudy u nás podle něj trestají násilné trestné činy dost benevolentně. Lidé, kteří se vrátí z vězení, jsou podle něj často negativně ovlivněni působením drog, což dále zhoršuje jejich šance na další uplatnění.

Až poté se Takáč vrátil k útoku na pražského číšníka. A zdůrazňoval, že část cizinců neútočila, naopak se snažila své kolegy zastavit. Problém prý způsobil druhý z číšníků, když do jednoho z agresivní skupiny strčil.

Mareš zdůrazňoval, že pokud je možnost volat bezpečnostní složky, měla by se zodpovědnost nechat primárně na nich. Policie by podle něj měla dorazit dostatečně rychle. I když prý „chápe“, že když jde někomu o život, tak je těžké se udržet, nevidí to jako vhodné řešení. „Je tam i ten risk, že to bude posouzeno jako nepřiměřená obrana, nebo jako vybočení z krajní nouze,“ varoval ty, kteří by snad chtěli agresorům čelit sami.

A touto radou divákům rozhovor skončil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…