Dne 17. listopadu 1989 vypukla "sametová revoluce", která zbavila Československo komunismu a položila základy demokratickému státu. Téměř polovina lidí nevěří, že by revoluce byla spontánní, jak se o ní obecně hovoří.
Většina dotázaných pak není spokojena s vývojem státu od roku 89. Tomu nejspíše napomáhá i řada korupčních afér z politického prostředí, které činí politickou reprezentaci nedůvěryhodnou. Skoro 70 procent lidí nevnímá Českou republiku jako vyspělý demokratický a právní stát.
O samotný svátek se většina Čechů vůbec nezajímá. Přes 70 procent lidí ho vůbec neslaví a 51 procent o něm ani neví podrobnosti. Do této skupiny patří především mladí do třiceti let, kteří nemají z totalitního režimu žádnou zásadní zkušenost, a proto zlomové události nepovažuje za tak důležité.
Celá zpráva agentury SANEP ZDE
Za komunismu nebylo lépe. Jsme vlastenci
Kromě voličů KSČM a některých příznivců ČSSD se přes 60 procent dotázaných nedomnívá, že by se za komunistického režimu žilo lépe. Ba naopak.
Navzdory veškeré kritice a skepsi, se kterou Češi vzhlíží ke své zemi, se přes 70 procent z nich považuje za vlastence. Spíš než při oslavách 17. listopadu to ale většina Čechů projevuje spíše na stadionech a sportovištích, kde se českým sportovcům daří dosahovat mezinárodních úspěchů.
Čtěte: SANEP: Lidé nejsou spokojeni s politickou reprezentací
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par