Prymula dává lidem naději: Na začátku dubna už by se to mělo otočit

20.03.2020 16:02 | Zprávy

Epidemiolog Roman Prymula, předseda krizového štábu, v rozhovoru pro Seznam Zprávy konstatoval, že prozatím se ještě nestačila projevit karanténní opatření. Prymula ale doufá, že se projeví nejpozději na začátku dubna. Současně důrazně apeloval na své spoluobčany, aby dodržovali karanténní opatření, zbytečně nevstupovali do kontaktu s dalšími lidmi a aby dodržovali všechna hygienická pravidla.

Prymula dává lidem naději: Na začátku dubna už by se to mělo otočit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula

Prozatím jsme prý stále ještě v situaci, kdy se nestihla projevit karanténní opatření. Počty nakažených rostou především proto, že máme konečně k dispozici více testovacích sad a můžeme prověřit větší počet lidí.

My jsme stále v etapě, kdy se vlastně ani ta opatření, která se udělala, projevit nemohla. V tuto chvíli, dejme tomu, nějaký sedmý den od počátku těch opatření, bychom měli pozorovat nějaký pokles nebo, lépe řečeno, zpomalení růstu. Co se týká těch vlivů, které tam jsou, tak je ale třeba si uvědomit, že my jsme dramaticky zvýšili protestovanost, což znamená, že v tuto chvíli už tady je až 1 700 testů za den. To znamená, že už testujeme v tom relativním poměru na počet obyvatel víc než řada jiných zemí, a samozřejmě tak máme nějaký vyšší záchyt,“ upozornil Prymula.

Jistou naději vidí v tom, že ještě před pár dny lidí koukali zvláštně na spoluobčany, kteří venku nosili roušku. Dnes má roušku na obličeji téměř každý. Pokud budou lidi dodržovat vládní nařízení, pravděpodobně se nevydáme italskou cestou.

„Já si myslím, že my nejdeme tím italským scénářem, protože když se podíváme na počet závažně klinicky nemocných v poměru k těm ostatním lehčím případům, tak spíše máme model německý nebo korejský, kde tady není takový velký počet opravdu těžkých onemocnění, včetně těch končících úmrtím. A já doufám, že to tak bude i nadále. Protože ten italský model je opravdu velmi nepříjemný a v podstatě dnes ten systém je kapacitně zcela přetížen a nezvládá nápor dalších pacientů,“ uvedl epidemiolog.

Své spoluobčany varoval, že jednorázových roušek nebude nikdy dost. Fakticky bychom potřebovali asi 300 milionů roušek, jenže ze světa do Číny míří i další objednávky a čínské podniky nestíhají uspokojovat poptávku. S textilními rouškami, profesionálními rouškami se situaci podaří zlepšit, protože se dají použít opakovaně a vyrábí je i některé české firmy.

A kdy by se mohla zmírnit přísná karanténní opatření?

„Tak já doufám, že se nám podaří opravdu tu křivku oploštit někdy na začátku dubna, kdy ta křivka bude zřejmě vrcholit; a pak už by mohla klesat, pokud se to všechno podaří. Tak to je pro nás takový bod, kdy bychom opravdu tuhle epidemii chtěli zvrátit a pak už bychom ji mohli kontrolovat.

V tuto chvíli je důležité dodržovat karanténní opatření, vedle toho si velmi často mýt ruce a to nám získá čas, než se podaří vyvinout nějaký lék či vakcínu. Až bude k dispozici lék, případně vakcína, karanténní opatření mohou okamžitě skončit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…