Půjdou Jakeš a Štrougal sedět? A co Babiš? Havlova naivita... Historik šťoural do bolavých míst

29.11.2019 6:55 | Zprávy

V Prostoru X na webu reflex.cz se objevil rozhovor s historikem Radkem Schovánkem. Tématem bylo stíhání představitelů dřívějšího komunistického režimu a premiér Andrej Babiš vedený ve svazcích StB jako agent Bureš. „Heslo ‚Nejsme jako oni‘ se ukázalo jako naivní. Spíš jsme měli zvolit heslo ‚Na hrubý pytel má být hrubá záplata‘ a možná by to bylo o něco lepší,“ pronesl historik.

Půjdou Jakeš a Štrougal sedět? A co Babiš? Havlova naivita... Historik šťoural do bolavých míst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády ČR Andrej Babiš

„Je podle vás potřeba ještě stále stíhat a trestat představitele nebo pokoušet se trestat představitele bývalého komunistického režimu?“ zeptal se moderátor. Radek Schovánek, historik a badatel Centra pro dokumentaci totalitních režimů, odpověděl: „Ta iniciativa je správná. I kdyby k tomu potrestání nedošlo, soud může vyslovit rozsudek v tom smyslu, že šlo o vinu, ale nevynést trest. Navíc to přinese do společnosti téma, o kterém se začne mluvit, začne se mluvit, jak to fungovalo, a to si myslím, že důležité je, i když nevěřím v to, že bude vysloven jakýkoliv trest. Tady ta politická vůle není.“

Celý rozhovor ZDE.

Na to zareagoval moderátor Strakatý otázkou, zda je politická vůle důležitá pro rozhodování soudů. Odpovědí bylo, že je nesmírně důležitá, protože i když rozhodnutí soudce je nezávislé, tak je velmi důležité to, v jakém prostředí se soudce pohybuje. Dále poukázal na velmi časté členství soudců v tehdejší KSČ. „Byl to zločinný režim, ale už nikdo neřekne, že ho tvořili zločinci a členové komunistické strany se zcela jistě podíleli na výkonu komunistické moci. Ono to otevírá celé množství otázek a rozhodně je dobře, že takový pokus tu je.“

Strakatý přečetl názor předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, jenž si myslí, že prý jde o náhradní téma, jelikož pravicové opozici má chybět něco jiného, čím by oslovila. Poté ještě citoval tiskového mluvčí Jiřího Ovčáčka, který řekl, že třicet let bylo ticho, a nyní na výročí bylo velké probuzení. To má tedy podle Ovčáčka znamenat, že nejde o věc spravedlnosti, ale o politické gesto. „Nemají oba tak trochu pravdu? Vy jste řekl, že není politická atmosféra je odsoudit, ale není to stíhání svým způsobem politické?“ zeptal se Strakatý. Schovánek by se prý do těchto spekulací pouštěl nerad. „Nechme orgány činné v trestním řízení, ať dělají svoji práci. Pan Ovčáček psal do Haló novin; a to, co říkají komunisté, to už mě vůbec nezajímá, to je důsledek toho, jakým způsobem jsme přistoupili po roce 1990 ke komunistům, a toho, že heslo ‚Nejsme jako oni‘ se ukázalo jako naivní. Spíš jsme měli zvolit heslo ‚Na hrubý pytel má být hrubá záplata‘ a možná by to bylo o něco lepší,“ pronesl.

Konkrétně Schovánek vysvětlil, že měly být přijaty podobné zákony, jako byly zákony po druhé světové válce. „To, co byly retribuční zákony. Pokud někdo vědomou spoluprací se státním aparátem jinému způsobil závažnou škodu, to znamená vězení nebo smrt, tak měl být ten člověk potrestán. Znám příběh agenta, který zemřel, tedy již v sedmdesátých letech, ale způsobil smrt sedmi lidí, kteří byli oběšeni, a asi dvě stě lidí skončilo ve vězení, pak byl vysazen do Francie. Tohle byli lidi, kteří svojí spoluprací s StB způsobili závažnou újmu, a myslím si, že tito lidé měli být potrestáni,“ s naštvaným tónem v hlasu popsal.

Na otázku ohledně počtu, kolik by jich bylo, odpověděl, že by se jednalo o desítky, nikoliv o velká čísla. „Byl by to symbol toho, že zlo má být potrestáno,“ řekl. Podle něj jsme to zlo nepotrestali a ono tu žije dál. „Poté se probouzí v drzých poznámkách, jak jste četl, pana Ovčáčka nebo pana Filipa.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…