Jak uvádí zpráva resortu pod vedením Víta Rakušana (STAN), ruské bezpečnostní složky v Česku získaly solidní a snadno ovlivnitelnou základnu pro šíření svého vlivu.
„Rusko proti Česku průběžně podnikalo hybridní operace a řada institucí se stala opakovaně terčem kyberútoků. Když k tomu připočtu, že policisté zadrželi Kolumbijce podezřelého ze žhářství na objednávku ruských bezpečnostních složek, je jasné, že Rusko proti nám útočí všemi možnými prostředky,“ uvedl mimo jiné Rakušan.
Zastánci kremelského režimu se podle zprávy stali i někteří dřívější pravicoví extremisté. Nenávistná rétorika vůči určitým skupinám obyvatel se stala pouze jednou ze složek mozaiky proruské propagandy. Prioritním cílem už není rozdmýchávat negativní emoce vůči migrantům, muslimům, Židům, Romům či LGBT+ komunitě, ale zajistit další hodnotový posun a podporovat pozitivní obraz Ruska.
Zpráva rovněž uvádí skutečnost, že česká extremistická a xenofobně populistická scéna se významně proměnila. „Přestala platit dřívější ideologická dogmata a dělení. Dříve preferovaná tuzemská témata ztrácejí na významu a jsou nahrazována tématy s mezinárodním přesahem. Na určování narativů má velký vliv kremelská propaganda,“ zmiňuje zpráva.
„Ruská federace průběžně podnikala proti České republice širokou paletu hybridních operací. Řada institucí se stala i opakovaně terčem kybernetických útoků. Bezpečnostní informační služba uvedla, že odhalila ruskou vlivovou síť provádějící operace na českém území. Vláda České republiky v reakci na toto odhalení přidala na tuzemský sankční seznam dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Policisté zadrželi Kolumbijce, který je podezřelý ze spáchání žhářského útoku v autobusových garážích na pražském Klíčově. Muž čelící obvinění z teroristického útoku byl vzat do vazby. Vyšetřovatelé pracují s verzí, že útok byl objednán ruskými bezpečnostními složkami. S podezřeními na sabotáže řízené z Ruska pracují i bezpečnostní složky dalších evropských zemí,“ píše pak k hybridním útokům zpráva.
„Kvazi mediální zpravodajství šířící nenávistné obsahy a otevřeně či skrytě nahrávající nepřátelskému působení Ruské federace proti České republice se v tuzemsku úspěšně etablovalo. Generuje dlouhodobě, pravidelně a předvídatelně širokou paletu mediálních sdělení. Našlo si stálé odběratele, kteří mu důvěřují a odmítají věřit informacím seriózních médií. Nenávistná rétorika vůči určitým skupinám obyvatel se stala pouze jednou ze složek mozaiky proruské propagandy. Prioritním cílem už není rozdmýchávat negativní emoce vůči migrantům, muslimům, Židům, Romům či LGBT+ komunitě. Skrze tyto dříve upřednostňované obsahy už kvazi mediální scéna své příznivce získala a podařilo se jí vyvolat či podpořit pocity nedůvěry v legitimitu České republiky. V současné fázi už jde primárně o předávání narativů souznících s kremelským viděním světa. Snahou těchto médií je tedy zajistit další hodnotový posun jejich konzumentů. Už nejde pouze o to, podkopávat, oslabovat důvěru v Českou republiku a vyvolávat v ní antagonismy, ale vyvolat pocit, že Ruská federace je pozitivní, zdravou a progresivní alternativou,“ dodává resort ve svém shrnutí.
Od ledna do konce června bylo podle zprávy možné sledovat i sérii nenávistných projevů proti Ukrajincům. Policejní specialisté na extremismus rovněž upozorňují na nárůst antisemitských incidentů, zejména v online prostoru. Ve veřejném prostoru v Česku nadále rovněž rezonoval konflikt v Gaze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová