Restart české ekonomiky ohrožuje politika EU. Vládní tým přemýšlí, co s tím udělat

29.01.2024 21:30 | Monitoring

Národní ekonomická rada vlády (NERV) v rámci 37 doporučení pro nastartování české ekonomiky varuje i před protekcionismem Evropské unie. Pro českou ekonomiku je prý naopak žádoucí mít nadále přístup k moderním technologiím ze států mimo EU. S tím souhlasí také čeští europoslanci, podle nichž sice musí EU snižovat svoji závislost na dovozu u některých klíčových komodit, neměla by ale jednotlivým státům regulacemi zabraňovat v uzavírání vlastních dohod se státy mimo Evropu.

Restart české ekonomiky ohrožuje politika EU. Vládní tým přemýšlí, co s tím udělat
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Před protekcionismem, tedy upřednostňováním vlastních výrobků a služeb před zahraniční konkurencí v rámci unijního bloku, varovala Národní ekonomická rada vlády. Ta minulý týden představila sadu opatření, kterými by mohla vláda Petra Fialy nastartovat českou ekonomiku. Mezi 37 opatřeními se NERV zmiňuje také o evropském protekcionismu, který vychází zejména z tlaku Německa nebo Francie. Pro českou ekonomiku ale může být škodlivý.

„Restart české ekonomiky bude vyžadovat vyjma jiných faktorů také přístup k nejmodernějším technologiím. Významná epicentra inovací se nacházejí mimo Evropu (zejm. USA, Asie, Izrael). Tlak některých členských zemí (např. Francie, Německo) na zajištění ‚strategické autonomie‘ v oblasti technologií formou regulací, jako licence, cla, daně, nedopadnou homogenně na členské státy, ale především na ty země, které poptávku po technologiích nedokážou pokrýt z vlastních zdrojů, ale zároveň nepředstavují trh s velkým potenciálem,“ varuje NERV.

„Doporučujeme v koordinaci s relevantními zájmovými skupinami vypracovat argumenty proti snahám prosazovat ekonomický protekcionismus skrze struktury Evropské unie EU a prosazovat je v Bruselu tak, aby zajistily české ekonomice možnosti importovat nové technologie jako zdroj inovací, a zároveň udržet exportní potenciál zboží, služeb i know-how na globálním trhu,“ radí odborníci z Národní ekonomické rady vlády.

Souhlasí s tím řada český europoslanců, podle Veroniky Vrecionové (ODS) je potřeba najít balanc mezi protekcionismem a svobodným obchodem. „Z obecného hlediska je omezování protekcionismu a vyjednávání obchodních dohod směrem, který ODS dlouhodobě podporuje a podporovat bude. Na druhou stranu je v některých strategických oblastech důležité vytvářet bezpečné kapacity uvnitř EU, ať už jde třeba o výrobu polovodičů či léků,“ řekla Vrecionová pro CNN Prima NEWS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…