Revoluce zachvátí půl Evropy. Cílek o světu po covidu

19.12.2021 11:02 | Zprávy

Spolu s koncem covidové epidemie přichází i „reset“ téměř ve všech oblastech našeho života. O tom, zda přinese změny v pozitivním, nebo v negativním smyslu, se vedou dlouhé polemiky. Jedno je ale podle geologa, esejisty a filozofa Václava Cílka jisté – návrat života, jak jsme jej znali před covidem, už nečekejme. Je nutné si připustit evoluční síly, tedy že se náš svět skokově mění. Očekává podobnou revoluční vlnu jako v roce 1848, jež započne ve Francii, říká v rozhovoru pro server Kupředudominulosti.cz.

Revoluce zachvátí půl Evropy. Cílek o světu po covidu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Svět se kvůli koronaviru zásadně změnil a podle Cílka tyto události lze vnímat coby „zásadní katalyzátor společnosti“. „Nevíme přesně, kam to povede, máme určitá podezření, známe některé trendy. Něco zásadního se stalo a určitě se bude dít dál,“ říká geolog.

Covid zafungoval jako významný urychlovač událostí a přinesl s sebou i „reset“, kterým přinejmenším změnil částečně naší mysl a zvyky: „Když jsme u toho resetu, hodně lidí, kteří prodělali covid, ztratili chuť nebo čich, a když se z toho dostali, tak nabyli čich jiným způsobem – ženské kupují jiné parfémy; chlapům přestalo chutnat pivo, a pijí víno nebo kořalku. Poměrně zásadně se změnily chutě a vůně, což jsou dost staré archaismy naší mysli.“

  • Původní zdroj ZDE

„Pro mě je reset to, že se změnila i mysl. To znamená, že pokud se reset týká doopravdy takovýchto základních mechanismů našich myslí, jako jsou chuť a vůně, tak se pravděpodobně týká celé psychiky,“ pokračuje filozof, že není třeba ani vědeckých důkazů, že se společnost už změnila.

Hovoří o jistém základu, který mezitím nějak vyrostl a který se stěží definuje. „Je to jako nějaké vynořující se skalisko ze dna moře. Nutně to neznamená, že to je negativní, nebo pozitivní. Prostě je to nový komplex pocitů a vztahů ke světu. To, co považuji v tuto chvíli za důležité, je být si vědom toho, že se něco stalo a že probíhá změna. Protože v okamžiku, kdy si řekneš: ‚Ano, toto jednou konečně odezní a svět bude jako dřív,“ tak to tak nebude! Mezitím se vynořil tento ostrov, a je důležité mít přání ukládání programů do sebe a být součástí této změny. Něco je tady nového a jiného,“ říká Cílek.

Věří, že nás čeká hlavně to lepší, protože tak pracují síly evoluce, a je velice pravděpodobné, že evoluční síly na nás působí tak, aby se něco měnilo, vyvíjelo. Ač největší evoluční silou byla v posledních staletích válka, za kterou se platila tvrdá daň – nyní to prý na válku nevypadá. Budeme ale platit dlouhou adaptační daň. „Mám představu, že dřív byla válka nezbytná. Dnes máme environmentální, energetickou krizi a bůhví, jak to bude s potravinami. Vypadá to, že budeme třeba platit chronickou adaptační daň,“ míní.

Namísto války vedené mírnějšími prostředky Cílek očekává opakování revoluční vlny z roku 1848, která zachvátí půl Evropy. Započne dle něj právě ve Francii: „Čekám opakování roku 1848, který začne ve Francii, protože ta je vždycky správně výbušná. Prostě nějaká revoluční vlna, která zachvátí půlku Evropy. To se může docela dobře stát. Ale zase to nevidím tak zle, doopravdy toto období vidím jako analogii války vedenou mnohem mírnějšími prostředky,“ pokračuje filozof.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá, krásná, vzdělaná, to jim vadí. Studentka se natočila, jedna připomínka spustila peklo

10:30 Mladá, krásná, vzdělaná, to jim vadí. Studentka se natočila, jedna připomínka spustila peklo

Studentka politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vyvolala na sociálních sítích roz…