V nejnovějším dílu podcastu Vysoké napětí, který se zaměřuje na energetiku, hostil novinář Michal Půr hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandu. Rozhovor se točil kolem aktuálních témat, jako je evropský Clean Industry Deal, vysoké ceny energií, geopolitické dopady na energetiku a budoucnost evropského průmyslu.
Půr na začátku zmínil, že Evropská komise brzy představí Clean Industry Deal, ale podle uniklých dokumentů se v něm dostatečně neřeší vysoké ceny energií. „Řeší se způsobem, který nebude fungovat,“ uvedl Půr. Kovanda k tomu dodal, že dekarbonizace a čisté zdroje sice slibují levnější energie, ale to předpokládá schopnost skladovat elektřinu, což zatím neumíme. „My teď děláme krok nazpátek a stavíme neřiditelné zdroje, jako jsou solární panely a větrníky, které jsou závislé na počasí,“ řekl Kovanda.
Kovanda upozornil na problém tzv. dunkelflaute, tedy období bezvětří a zatažené oblohy, kdy neřiditelné zdroje nefungují. „V takových chvílích musíme zapojovat fosilní zdroje, což celou síť prodražuje,“ vysvětlil. Podle něj to nakonec zaplatí spotřebitelé, a to jak domácnosti, tak průmysl. „Průmysl potřebuje levné energie, aby byl konkurenceschopný, zejména v době, kdy Evropa potřebuje posílit svůj zbrojní průmysl,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera