„Už delší dobu probíhá diskuse, jestli se má pomník maršálka Radeckého vrátit z lapidária na Malostranské náměstí. Na to můžeme mít různé názory. Můžeme být proti pomníku, protože byl voják monarchie, můžeme být proti, protože je příliš velký, nebo protože považujeme za důležitější mít na náměstí parkoviště než pomník. Mohou existovat různé pádné důvody,“ sčítá čestný předseda TOP 09 důvody, proč si lidé nepřejí navrácení sochy Radeckého.
Nesouhlasí však s tím, aby byl Radecký označován za Němce. „Pozoruhodná je jedna věc. Zavilí odpůrci tohoto pomníku jméno maršála Radeckého píšou většinou německy, Josef Wenzel Radetzky von Radetz. Ovšem Radecký byl Čech jako poleno, narodil se u Sedlčan a ke svému národu se taky vždy hlásil, o čemž svědčí například jeho dopis Berounským, když ho jmenovali čestným občanem a samozřejmě se jmenoval Josef Václav Radecký z Radče. Radečtí byli stará česká rodina, ostatně jedna z nejkrásnějších bust ve Svatovítském chrámu z doby Petra Parléře je právě podobizna tehdejšího kanovníka Radeckého z Radče,“ píše ve svém komentáři.
A kritizuje snahu, která se podle něj snaží z Radeckého „udělat Němce“ a tím zabránit návratu sochy: „Jak říkám, můžeme diskutovat o navrácení pomníku na Malostranské náměstí, ale postupovat podle vzoru ‚uděláme z něj Němce, abychom obnovu pomníku znemožnili‘, je poněkud ubohé.“
Pomník maršála Radeckého se má na Malostranské náměstí v Praze navrátit po více než sto letech. Návrh na obnovení sochy významného vojevůdce již podpořili radní městské části Prahy 1 v rámci rozsáhlé rekonstrukce náměstí, která má začít už letos.
Schwarzenberg již dříve kritizoval, že podle jeho názoru mají Češi „poněkud podivný vztah k našim slavným vojevůdcům“ a maršála Radeckého za největšího českého vojevůdce označil již v polovině srpna v komentáři pro Lidové noviny.
Za největší české vojevůdce považuje trojici osobností. Jedním z nich je Jan Žižka. „Z vojenského hlediska bych řekl, že byl nejnadanější partyzánský vůdce svého věku a lze ho snad srovnat jen s maršálem Titem ve dvacátém století. Neměl možnost vést velká vojska a také nikdy nepůsobil mimo země Království českého. Ale zajisté to ve své době byl nejvýznamnější vojevůdce a svojí taktikou opravdu poznamenal vývoj vojenství na dlouhou dobu,“ poznamenal Schwarzenberg.
Za druhého velkého vojevůdce považuje Albrechta z Valdštejna. A jako třetího zmiňuje právě Josefa Václava Radeckého z Radče pocházejícího od Sedlčan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak