Oba muži se neshodli hlavně na tom, zda lidem, kteří se odmítnout sečíst, hrozí nějaký trest. Moderátor Jakub Železný argumentoval šestým paragrafem zákona 296/2009 Sb. o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011.
Přestupek. Ano či ne?
První odstavec stanovuje, že přestupku se dopustí ten, kdo neodevzdá nebo nezašle vyplněný sčítací formulář. Podle Železného je toto možné vykládat tak, že člověku, který formulář vůbec nepřevezme, nic nehrozí.
To Drápal odmítl s tím, že „když se zeptáte dvou právníků, tak zpravidla dostanete tři právní výklady". Moderátor ale na místopředsedu statistiků tlačil slovy o tom, že sčítací zákon předpokládá věci, které často vůbec nefungují. Jako příklad uvedl možné komplikace s domovním listem v případě nájemních či družstevních bytů.
Není to o trestech
„Sčítání není o trestání," zdůraznil místopředseda statistického úřadu s tím, že informace mají v budoucnu posloužit k lepšímu poznání společnosti kolem nás.
Drápal obavy o možných trestech označil na nesmyslné, prý stačí, když lidé v domě budou alespoň minimálně spolupracovat. „Já bydlím v domě, kde každý ví, jaký kdo platí nájem," dodal s úsměvem. Železný ale na zlehčení nepřistoupil a jen dodal, že „je plno lidí, kteří mají opačnou skutečnost".
Čtěte:
Sčítání lidu budí rozhořčení. Komisaři nestíhají
Sčítání lidu je zbytečná, blbá a drahá buzerace, zlobí se část ODS
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac