"Poplatky určitě změnily vnímání pacientů - lidé mají pocit, že když už si platí, jsou zákazníkem a nemají potřebu dávat lékaři něco navíc," říká Jana Petrenko z Koalice pro zdraví. Nejrozšířenější je zřejmě korupční jednání při nákupu přístrojů do zdravotnických zařízení, svou roli sehrávají také finanční vazby mezi lékaři a farmaceutickými firmami. Lékaři totiž bývají odměňováni za to, že předepisují konkrétní léky té či oné firmy.
"Myslím, že tady se situace zlepšila, výrobci léků se chovají etičtěji. Zrovna minulý týden firma GSK, která určuje trendy, vydala zprávu, že už nebude hodnotit své pracovníky, kteří seznamují lékaře s novými léky, podle toho, kolik léků se podaří prodat. Což je zajímavý průlom," říká Jana Petrenko.
Studie popisuje celkem 86 korupčních případů z různých zemí EU. Např. v Německu lékaři za úplatu posouvali pacienty v transplantačním seznamu. O českých kauzách se studie nezmiňuje, ale není bez zajímavosti, že tři procenta dotázaných obyvatel Česka odpověděly, že v posledním roce po nich ve zdravotnictví někdo úplatek vyžadoval nebo alespoň očekával.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp