„Pan ředitel Beneš nás informoval jak o časovém harmonogramu přípravy nového jaderného zařízení, informoval nás také o tom, že podle energetické koncepce je toto jaderné zařízení třeba ve výhledu na dalších 30, 40, 50 let. To znamená, že všichni víme, že podle realistických předpovědí je nutné to zařízení začít stavět,“ řekl ČTK předseda výboru Fiala. Podle Fialy se hovořilo o načasování výstavby, o možnostech financování i o možnostech zadání zakázky na vybudování nového zdroje.
„Já bych k dnešnímu jednání hospodářského výboru pouze řekl, že bylo uzavřené, že jsem informoval poslance hospodářského výboru o tom, kde se nacházíme jak z hlediska naplňování státní energetické koncepce, tak z hlediska projektu nového jaderného zdroje s tím, že další informace, které budou zpřístupněny veřejnosti, se dají očekávat po 21. únoru, kdy k tomu bude veřejné zasedání hospodářského výboru,“ řekl Beneš ČTK.
Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o financování. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) minulý týden řekla, že o investičním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku by mělo být jasno do dubna letošního roku. Slibovat, že tendr na stavbu bude vypsán letos, je podle ní ale předčasné. V neděli řekla, že nový jaderný zdroj by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou garance státu.
ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím Ministerstva financí drží 70 procent akcií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk