Šéf NATO jasně řekl Britům, jak mají hlasovat o EU

22.06.2016 17:35 | Zprávy

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že setrvání Velké Británie v Evropské unii je zcela nezbytné pro účinný boj proti terorismu a nelegální migraci. Připomněl však, že on hlas nemá, a rozhodnutí tak zůstává na britských občanech. Informuje The Guardian.

Šéf NATO jasně řekl Britům, jak mají hlasovat o EU
Foto: pixabay.com
Popisek: Londýn

Stoltenberg se den před konáním britského referenda vyjádřil, že Británie musí zůstat v srdci Evropy, jelikož její případný odchod by vedl k roztříštění současné Evropské unie a vzrůstu „nerovnováhy a nepředvídatelnosti“.

„Já hlas nemám. Rozhodnutí je na občanech Británie,“ řekl. „Můžu ale říct, co je dobré pro NATO, a tím je silná Británie v silné Evropě, protože čelíme bezprecedentním bezpečnostním hrozbám terorismu, nestability a nepředvídatelného bezpečnostního prostředí a roztříštěná Evropa té nerovnováze a nepředvídatelnosti jen přidá,“ dodal.

Británie je podle něj důležitým „mostem“ mezi EU a NATO a zasadila se o jejich užší spolupráci, která je mimo jiné zcela zásadní pro zvládání migrační krize v Egejském a Středozemním moři.

„Pro boj s teroristickou hrozbou potřebujeme jak EU, tak NATO a potřebujeme silnější spolupráci mezi oběma,“ uvedl s tím, že právě Británie se snaží s terorismem bojovat skrze obě instituce, což vytváří větší bezpečí.

Připomněl také, že jeho rodné Norsko kdysi v referendu odmítlo členství v Unii a dnes do něj migruje výrazně více lidí v poměru k populaci než do Británie.

Celý text zde.

Spolupráce mezi EU a NATO je přitom naprosto zásadní pro boj s kybernetickými hrozbami a obchodem s lidmi. „Británie je určitým mostem mezi EU a NATO a zároveň mostem mezi EU a USA. A to je důležité jak pro Británii, tak pro USA i NATO.“

Stoltenberg byl sám kdysi velkým stoupencem připojení Norska k EU, k tomu však nedošlo, jelikož si Norové v roce 1994 členství v referendu odmítli. „Dohoda, kterou má Norsko v současnosti s EU, je taková, že platíme obrovské peníze Unii. Zavádíme unijní rozhodnutí a směrnice, nemáme však žádné rozhodovací právo. Nejsme u stolu,“ posteskl si Stoltenberg.

„Do Norska nyní ve skutečnosti proudí v porovnání s jeho rozlohou více migrantů než do Velké Británie,“ podotkl a dodal, že i když není Norsko členem Evropské unie, je v mnoha ohledech ovlivněno jejími rozhodnutími. Řekl také, že si myslí, že je lepší tato rozhodnutí ovlivňovat, než se jim pouze podřizovat.

Promluvil také o návrhu na vytvoření unijní armády, který souhlasně kvitoval, varoval však před vznikem duplicitních institucí. Podle něj není zcela jasné, jak toho chce EU dosáhnout a do jaké míry mají jednotlivé členské země společné zahraniční zájmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala už se pojišťuje, jedná s Hřibem. Musíme tomu zabránit, velí Vondráček

18:45 Fiala už se pojišťuje, jedná s Hřibem. Musíme tomu zabránit, velí Vondráček

Předseda Svobodných Libor Vondráček se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ostře opřel do premiéra P…